Gdzie umieścić naczynie wzbiorcze do kominka?

Jak już kiedyś tu pisałem, naczynie wzbiorcze w instalacji centralnego ogrzewania ma znaczenie kluczowe dla kompensowania wzrostu objętości cieczy. Gdy temperatura wody rośnie, rozszerza się ona, przez co w szczelnej instalacji o stałej objętości znacznie wzrosłoby ciśnienie. Jako że woda jest nieściśliwa, ten wzrost ciśnienia mógłby spowodować rozerwanie jakiejś rurki i poważną awarię instalacji.

Kominki wodne (czyli wkłady z płaszczem wodnym) mogą być podłączane do wodnych instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli jest to kominek bez wężownicy schładzającej, koniecznie musi być podłączony do otwartego naczynia wzbiorczego, bo może być podłączony jedynie do instalacji otwartej. Taki jest wymóg przepisowy.

Otwarte naczynie wzbiorcze może przyjąć dowolną ilość pary wodnej, więc nawet jeśli w kominku zagotuje się woda, instalacja będzie bezpieczna. O ile oczywiście to naczynie zostanie zamontowane w odpowiednim miejscu.

A które to miejsce jest odpowiednie?

Tak naprawdę najbezpieczniej będzie zamontować otwarte naczynie wzbiorcze bezpośrednio nad kominkiem, na pionowym odcinku rury wychodzącej z płaszcza wodnego. Odcinek powinien być na tyle długi, by naczynie stało się najwyższym punktem instalacji. Jeśli by nim nie było, przez naczynie mogłaby wyciekać woda, co przyczyniłoby się do zapowietrzenia w innym odcinku instalacji. Naturalnym miejscem montażu w wielu przypadkach jest więc strych, bezpośrednio nad kominkiem, np. w bezpośredniej bliskości komina.

Jak wspomniałem, idealnie byłoby, gdyby między kominkiem a naczyniem wzbiorczym była tylko pionowa rurka, o możliwie dużej średnicy. Im ona większa, tym naczynie szybciej przejmie parę wodną powstającą wskutek wrzenia wody w płaszczu wodnym, co zapewni większe bezpieczeństwo pracy instalacji.

Nie poleca się montażu naczynia wewnątrz obudowy kominkowej. Taki montaż mógłby mieć sens tylko w przypadku domów parterowych, lub tych, w których kominek zamontowano na poddaszu, bo przecież tylko wtedy to naczynie będzie w najwyższym punkcie instalacji. Mimo to, nawet w takim przypadku nie zaleca się, by naczynie było zamontowane wewnątrz obudowy.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*