Kiedy warto mieć kominek

Są takie sytuacje, kiedy warto mieć kominek w domu. Nie jest ich moim zdaniem dużo, ale jednak takie bywają. Nie każdy, komu wydaje się, że powinien go mieć, rzeczywiście powinien. Bo często inwestorzy po prostu znajdują błahe uzasadnienia dla swoich fanaberii.

Tak, posiadanie w salonie kotła centralnego ogrzewania jest fanaberią.

Ale wróćmy do meritum — do sytuacji, w których kominek w domu ma zasłużone miejsce.

Kominek jako awaryjne źródło ciepła

Kominek w najprostszym wydaniu, czyli powietrzny, do pracy nie wymaga żadnej dodatkowej energii — oprócz paliwa. I zapałki.

I gdy w mieście zabraknie prądu i padną wszystkie nowoczesne kociołki i nowoczesne ogrzewania podłogowe z pompkami, taki kominek dostarczy ciepło. I zabezpieczy mieszkańców domu przed zamarznięciem.

Kominek stricte dekoracyjny

Och, ja nie uważam, by posiadanie kominka było zbytkiem! Wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś ma ochotę mieć w salonie płomienie za szybką, niech kupi kominek, a jakże! Mnie się bardziej podobają obrazy, ale kto wie, może i na kominek w salonie bym się skusił. 😉

Ale kominek dekoracyjny to niekoniecznie kominek z płaszczem podłączony do instalacji grzewczej. Bo ten jest drogi i żeby się zwrócił, musi być często odpalany.

Jeśli celem istnienia kominka jest ładny wygląd — wybierz raczej elektryczny, biokominek, lub kominek gazowy.

Kominek w domku letniskowym

W domku letniskowym nie ma sensu montować instalację centralnego ogrzewania — jeśli ma ona działać tylko przez kilka weekendów w roku. Zwłaszcza jeśli miałaby to być instalacja wypełniona wodą, bo trzeba byłoby ją spuszczać na zimę lub zastosować zabezpieczenia przeciw zamarzaniu czynnika.

Dla wydłużenia sezonu wyjazdów na działkę, ale też dla klimatu, przyda się kominek. A że domki letniskowe często są w lesie, to w kominku będzie można też zutylizować gałęzie i patyki zbierane z działki.

Że nie wspomnę o użyciu popiołu jako cennego dodatku mineralnego do uprawianych grządek.

Dla wygody można sobie w takim domku zainstalować ogrzewanie elektryczne, choć będzie ono droższe w eksploatacji.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*