Jak każde urządzenie do spalania paliw, tak i kominek musi być podłączony do przewodu zapewniającego odprowadzanie spalin. Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak właśnie komin — choć niektóre kominki takiego komina nie wymagają.
Oczywiście mam tu na myśli biokominki, ale także i inne wynalazki, o których napiszę przy innej okazji.
Aby komin mógł odprowadzać dym z kominka, musi być właściwie zaprojektowany i wykonany. W praktyce przekłada się to na zapewnianie odpowiedniego ciągu kominowego. Ten można zwiększyć nakładką na komin z wentylatorem, albo zmniejszyć moderatorem ciągu, ale prościej jest po prostu od razu zbudować komin poprawnie. Ciąg kominowy ma kluczowe znaczenie dla łatwości i jakości procesu spalania paliwa we wnętrzu kominka.
Rozmiar komina (średnica) powinien być dostosowany do średnicy wylotu spalin z wkładu kominkowego. Dopuszcza się nieznaczną różnicę w tym zakresie. Oczywiście kominy murowane wykonywane są na planie prostokąta — w tym przypadku konieczne jest, by był on jak najbardziej zbliżony do kwadratu. To zapewnia mniejszy opór przepływu dymu przez komin.
Komin musi być odporny na odprowadzanie spalin z kominka, który jest piecem lub kotłem na paliwo stałe. Te spaliny mają wysoką temperaturę, przekraczającą 250°C. Taka temperatura nie występuje przy działaniu kotła gazowego, komin wystarczający dla kotła gazowego może nie nadawać się do kominka.
Komin należy prowadzić pionowo, jedynie z niewielkimi odchyłkami od pionu. W przeciwnym wypadku działanie siły wyporu w jego wnętrzu może nie zapewnić ciągu kominowego niezbędnego dla poprawnego procesu spalania.
Jak widać na fotografii, wcale nie ma konieczności wykonywania komina we wnętrzu domu. Równie dobrze może on zostać zbudowany na zewnątrz, co bywa wykorzystywane przy modernizacji domów i dodawaniu do nich kominków. Można zadbać o to, by komin sam w sobie stanowił element atrakcyjny wizualnie, co doskonale na tym zdjęciu widać. Wadą takiego rozwiązania jest jednak szybsze wychładzanie się komina i strata ciepła — gdyby był on we wnętrzu domu, to ciepło nie byłoby bezpowrotnie tracone.
W zasadzie można powiedzieć, że kominy dla kominków wystepują tylko w trzech rodzajach:
- murowane z pełnej cegły,
- ceramiczne systemowe, z większych elementów,
- ze stali żaroodpornej.
Source: farm4.static.flickr.com via K&K on Pinterest
Dodaj komentarz