Kominek a wentylacja mechaniczna

W nowych domach coraz częściej buduje się wentylację mechaniczną. I dobrze, bo to świetny sposób na zapewnienie świeżego powietrza przez cały rok, a jednocześnie możliwość odzyskania sporej części strat ciepła z budynku.

Ale nie wszyscy wiedzą na jakich warunkach może w domu współistnieć wentylacja mechaniczna i kominek. Zacznijmy więc od kilku słów na temat rodzajów wentylacji mechanicznej. Wyróżniamy następujące jej rodzaje:

  • wyciągową, wywiewną, czyli w takim przypadku, gdy wentylator wyciąga powietrze z wnętrza domu, a jest ono zastępowane przez powietrze infiltrujące z zewnątrz przez różne otwory (np. nawiewniki w oknach),
  • nadciśnieniową, nawiewną, w której wentylator wtłacza powietrze do domu, a następnie uchodzi ono sobie np. przez kominy wentylacyjne,
  • zrównoważoną, nawiewno-wywiewną, w której są dwa wentylatory, dwa zestawy kanałów wentylacyjnych i strumienie powietrza się bilansują.

Wentylacją wywiewną jest m.in. wentylator łazienkowy i wyciąg kuchenny. Z taką wentylacją kominka montować nie wolno, bo powoduje ona powstanie w pomieszczeniach podciśnienia, które może spowodować wydostawanie się dymu z kominka do wnętrza domu. Zresztą nie tylko dymu, ale także tlenku węgla, co jest bardzo niebezpieczne, o czym wszyscy wiedzą.

A więc z całą pewnością nie możesz zamontować kominka w salonie z otwartą nań kuchnią, w której zamontowano okap wyciągowy. Chyba, że jest to okap z pochłaniaczem, który powietrze wtłacza z powrotem do kuchni.

Wentylację nadmuchową stosuje się rzadko, ale gdyby taka w domu się pojawiła, nie ma problemu, by mogła współistnieć z kominkiem.

Najczęściej montowana jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, bo umożliwia ona odzysk ciepła w centrali wentylacyjnej. Ona bez problemu może być zamontowana w domu z kominkiem, z następującymi zastrzeżeniami:

  • dobrze, by był to kominek jak najbardziej szczelny, nie pobierający powietrza do spalania z pomieszczenia, tylko z zewnątrz,
  • wentylacja musi być dobrze zrównoważona, lub lekko nadciśnieniowa, aby nie było ryzyka wciągania do wnętrza pomieszczeń dymu z kominka.

Czasem inwestorzy próbują zaprząc instalację wentylacyjną do rozprowadzania ciepła z kominka po całym domu, ale to temat na inny, osobny wpis.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*