Kominek a wentylacja

 

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że kominek z wentylacją domu nie ma nic wspólnego. Tymczasem w niektórych przypadkach niestety ma i trzeba mieć to na uwadze.

Pominięcie pewnych ograniczeń lub ich nieświadomość może spowodować poważne problemy nie tylko ze sprawnym funkcjonowaniem kominka, ale wręcz może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia!

Kominek co do zasady jest urządzeniem, które spaliny (dym) odprowadza dzięki sile grawitacji. Ciepły dym w kominie jest lżejszy od powietrza na zewnątrz i dlatego wypiera je z komina. Tak powstaje naturalny, grawitacyjny (wyporowy) ciąg kominowy.

Podobnie działa grawitacyjna (wyporowa) wentylacja naturalna, tu też czynnikiem wymuszającym ruch powietrza w kominie wentylacyjnym jest różnica temperatur i będąca jej skutkiem różnica gęstości.

Dlatego kominek może bez większych problemów współpracować z wentylacją grawitacyjną. No, może nie tyle współpracować, co może raczej współistnieć. Wentylacja nie będzie wyciągać dymu z kominka, zaś kominek może (niestety) powodować powstawanie ciągu wstecznego w kanale wentylacyjnym, co powoduje m.in. ponowne wprowadzanie do wnętrza domu kurzu, który tam osiada. To oczywiście będzie się działo wtedy, gdy nie dostarczymy mu powietrza do spalania z zewnątrz.

Jeśli w domu jest wentylacja mechaniczna, sprawa się komplikuje.

Kominków otwartych i nie szczelnych nie można montować w domach, w których jest wentylacja wyciągowa. W ich wnętrzu panuje bowiem podciśnienie, które może powodować zasysanie do wnętrza domu dymu z kominka. A ten dym nie tylko jest nieprzyjemny, bo może też zawierać tlenek węgla, a ten jest zabójczy.

Już nawet włączenie okapu w kuchni lub wentylatora w łazience przy otwartym kominku może zaburzyć transport dymu przez komin i spowodować spore zagrożenie.

Problemu nie ma, gdy wentylacja jest nadmuchowa, tj. wentylatory wtłaczają do domu powietrze. Takich rozwiązań nie stosuje się jednak zbyt często. W domach raczej montuje się instalacje wentylacji nawiewno-wywiewnej, tzw. zrównoważonej (strumienie powietrza nawiewanego i wyciąganego są sobie w przybliżeniu równe). Taka instalacja daje świeże powietrze i pozwala na odzysk ciepła (rekuperację), ale nie wytwarza podciśnienia. Na wszelki wypadek, aby nie było żadnych kłopotów z pracą kominka:

  • ustawia się ją jako nieco nadciśnieniową (nieco większy strumień powietrza nawiewanego),
  • montuje się szczelny wkład kominkowy
  • i dostarcza mu się powietrze z zewnątrz.
Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*