Kominek i kolektor słoneczny

Czy można połączyć razem kolektor słoneczny i kominek z płaszczem wodnym? Czy takie połączenie ma sens?

Zależy jak na to patrzeć. Z pewnością jednak jest to wykonalne technicznie, to nie podlega dyskusji. A czy jest to sensowne i opłacalne, to zastanowimy się na przestrzeni tego artykułu.

O tym, ile źródeł ciepła można jednocześnie lub na zmianę wykorzystywać do produkcji ciepłej wody użytkowej, decyduje tak naprawdę sama instalacja ciepłej wody. A dokładniej — zasobnik ciepłej wody użytkowej. W nim zbiegają się wszystkie obiegi, najczęściej korzysta się jednak tylko z dwóch źródeł:

  • kotła centralnego ogrzewania — zimą, za pośrednictwem wężownicy lub płaszcza wodnego w zasobniku,
  • energii elektrycznej, za pomocą grzałki w zasobniku — gdy ogrzewanie w domu jest wyłączone.

Aby podłączyć dodatkowe źródło ciepła, trzeba byłoby wyposażyć go w drugą wężownicę. A tak naprawdę to tych wężownic można zrobić jeszcze więcej.

Łatwo sobie wyobrazić zasobnik z dwiema wężownicami:

  • od kominka z płaszczem,
  • od kolektora słonecznego.

I dodatkowo jeszcze wyposażonym w grzałkę.

Kominek teoretycznie można podłączyć pod tę samą wężownicę, którą wykorzystuje kocioł centralnego ogrzewania. Z naturalnym zastrzeżeniem odnośnie łączenia kominka z resztą instalacji zamkniętej (kominek musi mieć wężownicę schładzającą, lub za pośrednictwem wymiennika ciepła).

W każdym z tych przypadków kolektor grzeje wodę, gdy jest słońce, a kominek — gdy się w nim rozpala. Tym sposobem nawet latem nie marnuje się ciepła wytwarzanego przez kominek, gdy ktoś ma fantazję go uruchomić.

Można też postąpić odwrotnie, tj. w zasobniku trzymać tę samą wodę, która krąży w instalacji grzewczej. Będzie to musiała być instalacja otwarta (ze względu na olbrzymie objętości), ale kominek można wtedy podłączyć króćcem do zasobnika. Za to ciepła woda ogrzewana będzie przepływowo przez wężownicę znajdującą się w górnej części zasobnika. A jeśli będzie słońce, to zasobnik będzie grzany przez kolektor — wężownicą przy dnie.

Takie podłączenie różnych źródeł ciepła do jednego zbiornika pozwoli na wytworzenie się w nim warstw wody o zróżnicowanej temperaturze. Górna będzie ciepła nawet wtedy, gdy zbiornik będzie wypełniony ciepłem jedynie w 10%.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*