Kominek na poddaszu

W teorii, nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu umieścić kominek na poddaszu. O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł. Bo niekiedy inwestorzy budując dom chcieliby mieć kominek w sypialni na poddaszu, albo w innym pokoju urządzonym właśnie na tej kondygnacji. Na przykład w pokoju do oglądania filmów i grania w bilard, zorganizowanym nad garażem.

W zasadzie, niewielka jest różnica przy montażu kominka na pierwszej czy dowolnej innej kondygnacji budynku. Aby kominek mógł poprawnie działać, musi mieć komin o odpowiedniej długości (nie za krótki, nie za długi), doprowadzenie powietrza do spalania i paliwo.

Ale gdy kominek stoi na parterze, nie ma wielkiego kłopotu z przeniesieniem jego ciężaru. Po prostu betonowa wylewka pod nim jest grubsza, lepiej zazbrojona. I tyle.

Gdy kominek ma zostać wykonany na poddaszu albo na piętrze, konieczne może być przekonstruowanie stropu nad parterem. Niekiedy może być potrzeba również przeliczenia na nowo grubości ścian, aby i one mogły przenieść ciężar nie tylko samego kominka z obudową, ale także komina, oraz mocniejszego (grubszego) stropu.

To jest zadanie dla architekta i projektanta. Trzeba go tylko uprzedzić, że ma dokonać przeliczenia grubości stropu i ścian. Bo na pewno nie mogą tego robić samowolnie budowlańcy w trakcie wznoszenia budynku.

Wróćmy na chwilę do komina. Wspomniałem, że musi on mieć odpowiednią długość, co ma wpływ na ciąg kominowy. Im dłuższy komin, tym lepszy ciąg. Dlatego może się okazać, że zbyt krótki komin wykonany z pomieszczenia na poddaszu nie zapewni odpowiedniego ciągu, co utrudni, albo wręcz uniemożliwi palenie ognia w kominku.

Gdy ciąg jest zbyt niski, można zamontować na kominie dodatkowo nasadę kominową. Ma ona postać tzw. „strażaka”, przypomina bowiem kształtem hełm strażacki. Odwraca się zgodnie z kierunkiem wiatru i pomaga w wyciąganiu dymu z komina. Można też zamontować specjalną nasadę z elektrycznym wentylatorem, który pozwoli poprawić ciąg kominowy niezależnie od warunków pogodowych, bo także wtedy, gdy nie wieje wiatr.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*