Kominek w mieszkaniu

Czy da się zainstalować kominek w mieszkaniu? Takie pytanie może zadawać sobie ktoś, kto całe życie mieszkał w domu jednorodzinnym i cieszył się widokiem ognia, a teraz zmuszony jest do zamieszkania w bloku w mieście.

Odpowiedzi mam dwie: dobrą i złą. Oczywiście jest to możliwe, ale nie każdy kominek da się tak zamontować w każdym przypadku.

Aby można było w mieszkaniu zainstalować tradycyjny kominek na drewno, musi być możliwość podłączenia go do odpowiedniego komina dymowego. Albo musi się dać taki kominek wykonać. To niemały kłopot, jeśli nad mieszkaniem znajdują się inne lokale, albo część wspólna (poddasze, stropodach). Jeśli tylko da się ominąć te przeszkody, można cieszyć się ogniem i w bloku. Można też (po przeróbkach instalacji grzewczej) z wykorzystaniem tego kominka ogrzać cały lokal. Trochę męczące będzie tylko wnoszenie drewna do mieszkania, ale to inna historia.

Jeśli takiej możliwości nie ma, zawsze pozostają nietypowe kominki.

Po pierwsze, kominki dekoracyjne elektryczne. One wyglądają bardzo podobnie do tradycyjnych, ale wymagają tylko podłączenia do gniazdka. Nie potrzeba im paliwa, komina ani doprowadzenia powietrza do podtrzymania procesu spalania. W dodatku ogrzewają pomieszczenie, w którym się je zainstaluje. Ale nie okłamujmy się — tylko ktoś o dużej wadzie wzroku może pomylić taki kominek z tradycyjnym, bo jednak wyglądem dość mocno się od siebie różnią.

Po drugie, biokominki na paliwo płynne. One mają żywy płomień, który jednak znacząco różni się od tego powstającego przy spalaniu drewna. Nic dziwnego, bo paliwo jest zupełnie inne, poza tym spalanie jest znacznie mniej intensywne — te kominki mają znacznie mniejszą moc, rzędu najwyżej 2-3 kW. Ich tradycyjne odpowiedniki mogą przecież mieć moc dziesięciokrotnie wyższą. Taki kominek podobny do tradycyjnego jest mniej, niż elektryczny, ale za to oferuje realny, żywy płomień. Nie ma potrzeby jednak odprowadzania z niego spalin, bo są one relatywnie dość czyste — na tyle czyste, by były usuwane z domu przez wentylację. Trzeba tylko uważać, by zapewnić dostatecznie dużą ilość świeżego powietrza z zewnątrz, by mieszkańcom nie zabrakło tlenu.

A jeśli komuś żadna z tych sugestii nie odpowiada — proponuję zakupić płytę DVD z nagranym ogniem z kominka, można ją wtedy puścić na płaskim, zawieszonym na ścianie telewizorze. Efekt będzie nawet lepszy od kominka elektrycznego, choć efektu grzewczego nie będzie…

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*