Naczynie wzbiorcze do kominka

Kominek z płaszczem wodnym to nic innego, jak dość specyficzny kocioł na drewno. Co się z tym wiąże, przy łączeniu z instalacją centralnego ogrzewania (wodną) wymaga użycia naczynia wzbiorczego — przeponowego, lub otwartego.

Jest to taki zbiornik, który przejmie na siebie rosnąca objętość wody, która zwiększa się wraz ze wzrostem jej temperatury. Rozróżniamy dwa rodzaje takich naczyń — zamknięte (przeponowe) i otwarte. Stosuje się je do dwóch rodzajów instalacji CO — analogicznie zamkniętych i otwartych.

Instalacje otwarte to starszy wynalazek, stosowane były raczej w przeszłości. Naczynie wzbiorcze przejmowało przyrost objętości wody, ale także zabezpieczało przed rozerwaniem instalacji w razie zbyt dużego wzrostu ciśnienia. A to mogło nastąpić gdy w kotle zagotowała się woda.

I dziś nad kominkami z płaszczem często się też takie naczynia stosuje. Montuje się je bezpośrednio nad kominkiem, w najwyższym punkcie instalacji. Przepisy budowlane wymagają bowiem, by kotły na paliwo stałe miały otwarte naczynie wzbiorcze.

W przepisach jest wyjątek dla kotłów o mocy poniżej 300 kW z elementem odbierającym nadmiar ciepła. W kominkach jest to wężownica schładzająca. W takim przypadku nie ma ryzyka, że w instalacji zagotuje się woda, przy milczącym założeniu, że wężownica zadziała, a w wodociągu jest ciśnienie wody, co przecież nie jest oczywiste. A gdyby ciśnienie jednak wzrosło za bardzo (naczynie zamknięte ma przecież tylko określoną objętość), w instalacji powinien być jeszcze zawór bezpieczeństwa.

W takim przypadku nie ma większego znaczenia, gdzie umieszczone zostanie naczynie wzbiorcze. Często z wygody montuje się je jednak tuż obok kominka, bo tam jest po prostu najwięcej miejsca. Łatwiej ukryć to naczynie wzbiorcze wewnątrz wykonanej obudowy kominkowej, niż specjalnie szykować dla niego gdzieś niszę w ścianie, czy dowolnym innym miejscu.

Podsumowując:

  • jeśli kominek z płaszczem nie ma wężownicy schładzającej, musi zostać podłączony do otwartej instalacji CO i otwartego naczynia wzbiorczego,
  • jeśli zaś ma wężownicę schładzającą, to może być podłączony do instalacji zamkniętej, z naczyniem przeponowym, co jest korzystne, jeśli ma współpracować z kotłem gazowym lub pompą ciepła.
Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*