Wady doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz

O tym, że kominek musi mieć do spalania drewna dużo powietrza, to już na pewno wiesz. Jeśli nie, zajrzyj do tego artykułu.

Naturalną koleją rzeczy zdaje się więc doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka, aby mógł działać jak najbardziej efektownie. Oczywiście to rozwiązanie ma szereg zalet.

Ale ma też wady.

Podstawową i najbardziej widoczną jest znacznie bardziej kłopotliwy montaż kominka. Nie wystarczy postawić w pokoju wkładu kominkowego i obudować go w sposób atrakcyjny wizualnie, oczywiście nie zapominając o podłączeniu kominka.

Najlepiej jest pomyśleć zawczasu o doprowadzeniu do kominka powietrza z zewnątrz, już na etapie projektowania domu. Wtedy można to przewidzieć w sposób najłatwiejszy do wykonania i najmniej kolidujący z innymi instalacjami i elementami budynku.

Gdy droga od zewnętrznej ściany do kominka jest krótka, to i podłączenie nie jest trudne.

Ale gdy to powietrze trzeba ciągnąć przez dwa pomieszczenia i kilka ścian wewnętrznych, sprawa się komplikuje. Naturalnym miejscem do poprowadzenia przewodu z powietrzem jest wylewka podłogi. Ale tamtędy przeprowadza się także i inne instalacje, np. grzewczą i wodną. A zimny strumień powietrza w podłodze, zazwyczaj słabo zaizolowany, może w dodatku upośledzać działanie ogrzewania podłogowego. Nie dość, że podłoga miejscowo będzie wychłodzona, to jeszcze mamy do czynienia ze sporą stratą ciepła, marnowanego na dodatkowe ogrzanie komory spalania w kominku.

Z innych wad wymienić można również konieczność umieszczenia na elewacji niekoniecznie ładnej kratki wlotowej. Będzie ona chronić wnętrze domu przed insektami, ale także powinna chronić przed przedmuchami wiatru.

Jeśli na przewodzie doprowadzającym powietrze do kominka nie zamontujemy szczelnej przepustnicy (albo nie będziemy pamiętać o tym, by zamykać go po wygaszeniu ognia w kominku), możemy liczyć się z utratą ciepła przez powietrze podgrzewane w kominku i uciekające kominem. W tym przypadku kominek, zamiast być źródłem ciepła dla domu, będzie to ciepło z niego wyciągać.

Czy warto robić dla kominka doprowadzenie powietrza do spalania? Tak, ale trzeba to zrobić mądrze, a zatem przewidzieć położenie tego przewodu możliwie jak najwcześniej.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*