Wady ogrzewania gorącym powietrzem (DGP)

Poprzednio pisałem o zaletach ogrzewania powietrznego z użyciem kominka, dziś będzie o wadach. Bo pomyślałem, że trzeba szybko napisać o wadach, żeby Czytelnicy nie mieli wrażenia, że ja tu ten system jakoś wyjątkowo zachwalam.

Bo muszę uczciwie powiedzieć, że niespecjalnie byłbym skłonny zamontować w domu taki system ogrzewania, chyba, że nie miałbym innego wyjścia. I to głównie ze względu na te wady, o których dziś piszę.

Zacznijmy od podstawowej, jaką jest małe ciepło właściwe powietrza. Może nie jest to wada samego systemu, co raczej jego cecha, wielkość fizyczna, z której biorą się wszystkie pozostałe wady. Małe ciepło właściwe powietrza oznacza, że do ogrzania powietrza potrzeba niewiele energii. Ale oznacza też, że ciepłe powietrze tej energii niesie ze sobą niedużo.

Można to sobie przeliczyć na metry sześcienne powietrza przetłaczanego w każdej minucie do pokoju. Przy źle zaizolowanych budynkach wychodzą z tego duże wielkości. To wiąże się z bardzo dużymi średnicami kanałów nadmuchowych, albo z dużymi prędkościami przepływu powietrza w tych kanałach. A duże prędkości, to szumy. Szumy zaś to mało przyjemne zasypianie.

Oczywiście sam fakt, że powietrze dotrze do pokoju nie rozwiązuje sprawy, bo trzeba też zapewnić odprowadzenie powietrza z powrotem do salonu. To najczęściej odbywa się szczeliną pod drzwiami. Przy dużych ilościach powietrza nadmuchiwanego do pokoju także i tu pojawiać się będą szumy i gwizdy.

Niska bezwładność systemu grzewczego na powietrze też może w pewnych warunkach być uznana za wadę. Zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na tym, by w kominku było ciepło przez dłuższy czas po wygaszeniu. W praktyce jednak sama instalacja grzewcza nie akumuluje dużo ciepła — bo to jest akumulowane głównie przez ściany, podłogę i stropy.

Dla mnie jednak największą wadą takiego systemu grzewczego jest niemożliwość połączenia go w jedną całość z instalacją wodną, które jednak w domach są bardzo popularne. Zamienić ciepłe powietrze na ciepłą wodę jest niełatwo, potrzebny jest do tego odpowiedni wymiennik ciepła. Znacznie łatwiej jest zrobić coś odwrotnego — ogrzać powietrze z użyciem ciepłej wody, to można zrobić dowolnym grzejnikiem.

Ogrzewanie powietrzne nie ogrzewa za pośrednictwem promieniowania. Wodne już to potrafi — w niewielkim zakresie promieniowaniem od nagrzanego grzejnika, albo poprzez ogrzewanie podłogowe.

 

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*