Wymiennik ciepła do kominka

Kominki z płaszczem wodnym montuje się w domach po to, by wspomagały ogrzewanie budynku, lub wręcz przejęły na siebie cały jego ciężar. Urządzenia te stanowią nic innego, jak kotły na paliwo stałe — i to zarówno ze względu na przepisy, jak i rzeczywistą ich charakterystykę.

Wkład kominkowy z płaszczem to dość specyficzny kocioł centralnego ogrzewania, ale tak musi być traktowany. Aby mógł dostarczyć ciepło do całego domu, musi zostać podłączony do wodnej instalacji centralnego ogrzewania — bez względu na to, czy w domu jest ogrzewanie podłogowe, grzejniki, czy np. grzejniki kanałowe albo tzw. fancoile.

Co do zasady, kominek z płaszczem nie może zostać podłączony do zamkniętej instalacji centralnego ogrzewania. Takie przepisy powstały dla kotłów na paliwa stałe, które są trudniejsze w sterowaniu niż kotły gazowe czy olejowe. W razie jakiejś awarii w instalacji (np. zablokowania się zaworu, albo awarii pompki obiegowej), nie da się szybko wygasić ognia w palenisku, więc kocioł szybko zagotuje wodę. To zaś może oznaczać rozerwanie rurek instalacji zamkniętej, nawet pomimo zadziałania zaworu bezpieczeństwa.

Przepisy oczywiście uwzględniają wyjątek — mianowicie kominki z wężownicą schładzającą. Wszystkie pozostałe muszą być łączone z instalacją ogrzewczą za pośrednictwem wymiennika ciepła.

Tym sposobem kominek podłączony jest do instalacji otwartej, z otwartym naczyniem wzbiorczym, zaś wszystkie odbiorniki ciepła oraz pozostałe źródła (np. kocioł kondensacyjny na propan) podłączone są do instalacji zamkniętej.

Taki wymiennik ciepła zabezpiecza przed zagotowaniem wody w instalacji zamkniętej oraz przed zbyt dużym wzrostem w niej ciśnienia. Ale daje też inną dodatkową możliwość — od razu zmianę poziomu temperatur, na jakich funkcjonuje kominek i instalacja. Kominek działa dobrze przy możliwie dużych temperaturach wody zasilającej, bo to pozwala zapewnić mu wysoką sprawność. Zbyt zimna woda wewnątrz płaszcza wodnego to zarastanie wnętrza komory spalania sadzą i smołą, co zawsze pogarsza warunki pracy kominka. Z drugiej strony na przykład ogrzewanie podłogowe wymaga niskich temperatur wody, by nie przegrzać podłogi. A to łatwo osiągnąć właśnie na wymienniku — po prostu odpowiednio sterując prędkością przepływu wody po stronie podłogówki.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>