Zalety wkładu z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób, które rozpoczynają budowę domu, bądź go modernizują. Jest to z pewnością dobra inwestycja. Jednak jest kilka aspektów, które należy przemyśleć, zanim zdecydujemy się na taką przedsięwzięcie.

Rozważając instalację kominka z płaszczem wodnym  musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie powinien on być jedynym źródłem ciepła. Domu, w którym kominek byłby jedynym źródłem ciepła, nie można byłoby pozostawić na dłużej – wychłodzenie pomieszczeń (szczególnie zimą) mogłoby spowodować zamarznięcie wody i uszkodzenia w systemie grzewczym.Instalacja c.o., w której pracuje kominek z płaszczem wodnym, powinna być wyposażona w dodatkowe źródło ciepła.

Aby mieć dobrze ogrzany cały dom i uniknąć niespodzianek, kominek z płaszczem wodnym powinno się instalować jako źródło ciepła uzupełniającego dla systemu z kotłem, pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi. Montaż kominka jest trudniejszy — ze względu na dwa rozdzielne obiegi — płaszcz wodny pracuje w układzie zabezpieczonym otwartym naczyniem przelewowym, a instalacja grzewcza z kotłem — w układzie zamkniętym. Obydwa te układy łączy się za pomocą wymiennika ciepła.

Zakup i montaż dwóch urządzeń niesie ze sobą dodatkowe koszty — odpowiednio dobrany, dobry model kosztuje prawie dwukrotnie więcej niż tradycyjny wkład. Do tego dochodzą jeszcze koszty eksploatacyjne  oraz koszty serwisowania kominka i dodatkowego urządzenia grzewczego. Kominek z płaszczem wodnym wymaga stałej obsługi. Aby cieszyć się ciepłem i widokiem płonącego ognia, należy co kilka godzin dokładać do paleniska, przygotowywać i przynosić opał, co jakiś czas usunąć popiół, co kilka dni oczyścić komorę spalania z osadu w drzwiczkach.

Największym atutem kominka z płaszczem wodnym jest fakt, że pozwoli on na duże zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Wystarczy użytkować kominek kilka razy dziennie a koszty ogrzewania spadną ok. 30 – 40 %. Korzystając z płaszcza wodnego, ograniczamy zużycie gazu ziemnego, płynnego oleju czy energii elektrycznej, która zasila kocioł. Kominek z płaszczem wodnym osiąga też większą sprawność niż kominki tradycyjne ( nawet do 82%). Woda, odbierając ciepło z paleniska i gorących spalin przekazuje je do centralnej instalacji grzewczej (grzejników ściennych lub rurek systemu wodnego ogrzewania podłogowego). Ponadto wkłady kominkowe mogą przygotować ciepłą wodę – przepływowo za pomocą wężownicy, która jest umieszczona w górnej części zasobnika ciepłej wody.Ciepłą wodę zapewnia też współpraca kominka z kolektorami słonecznymi.

Warto zastanowić się nad taką inwestycją – nowoczesną i ekonomiczną.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*