Co wpływa na sprawność kominka

Kominek jest urządzeniem o określonych parametrach, które uzyskujemy w procesie jego zakupu i budowy. Składa się on bowiem z dwóch elementów — wkładu kominkowego, oraz obudowy. Często są one także zaopatrzone w jakiś układ do rozprowadzenia ciepła z kominka — DGP (powietrzne) lub instalację wodną (wkłady z płaszczem).

Dzięki odpowiedniemu doborowi wkładu do obudowy, oraz dzięki właściwemu wykonaniu tej ostatniej, mamy do dyspozycji maksymalne parametry, jakie może osiągnąć kominek. Chodzi przede wszystkim o jego moc, oraz sprawność. Prowadząc eksploatację kominka w niewłaściwy sposób, możemy to tylko popsuć.

No ale trochę odchodzimy od tematu, czyli od czynników, które wpływają na sprawność kominka.

Sprawność jako wielkość fizyczna to iloczyn między ilością energii, którą z kominka uzyskujemy, a ilością energii włożoną do kominka pod postacią drewna. Albo gazu, jeśli chodzi o kominek gazowy. W liczniku mamy to ciepło, które kominek nam dostarcza — bezpośrednio do pomieszczenia, w którym stoi, albo przez całą instalację. W mianowniku zaś — ilość paliwa przemnożoną przez jego wartość opałową.

Sprawność nigdy nie sięga 100%, bo zawsze do prowadzenia procesu spalania niezbędne są straty. Przynajmniej jeśli mówimy o drewnie, bo sprawność spalania gazu w kotle może przekraczać 100% i często przekracza. Ale w kominku, by wystąpił ciąg kominowy, musimy mieć ciepłe spaliny. I właśnie przez komin, pod postacią ciepłego dymu i spalin, ucieka nam energia — tędy znika nam ta część energii, której nie wykorzystamy do innych celów.

Oczywiście, im mniej ciepła ucieknie przez komin, tym lepiej. Do pewnego poziomu, bo gdy spaliny będą zbyt chłodne, ciąg kominowy się pogorszy. Ale także w kominie będzie się skraplać para wodna, co jest dla niego bardzo niekorzystne.

Łatwo jest wymieniać czynniki, które pogarszają sprawność kominka, bo jest ich sporo. Oto niektóre z nich:

  • źle dobrana moc kominka wymuszająca dławienie spalania → powoduje gorsze spalanie i odprowadzanie do komina palnych gazów,
  • niedobór powietrza do spalania będący efektem złej konstrukcji, lub wyboru złego wkładu → wkład z doprowadzeniem powietrza z salonu, a w salonie zamknięte szczelnie okna, bo inaczej wieje zimnem,
  • wilgotne paliwo → konieczność odparowania wody z drewna powoduje zużycie energii, której już nie da się odzyskać,
  • zła konstrukcja obudowy kominkowej → do salonu trafia więcej ciepła, niż powinno, przez co jest on przegrzewany, co powoduje nadmierne straty ciepła,
  • zbyt duża szyba → jak powyżej,
  • zła konstrukcja wkładu → brak odpowiedniej liczby żeberek, albo kiepski płaszcz wodny, źle odbierają ciepło z gorących gazów w komorze spalania, więc w komin uciekają ciepłe spaliny.
Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*