Czy warto kupić biokominek?

Biokominek to dość nowoczesny wynalazek, kominek spalający biopaliwo — czyli etanol, płynny lub w formie żelu. Jest to z całą pewnością kominek służący w zdecydowanej większości dla dekoracji i jako taki powinien być w pierwszej kolejności rozpatrywany.

Czy warto kupić biokominek, by cieszyć się widokiem płomieni na ścianie, albo na stole w salonie (można kupić biokominki do montażu na ścianie, ale też takie do postawienia na stole)? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Zacznijmy od końca, mianowicie od kosztu eksploatacji biokominka, czyli kosztu paliwa. Ponieważ jest nim etanol (alkohol etylowy, spirytus), kosztuje dość dużo, bo 10-20 PLN za litr. W zależności od wielkości kominka taka ilość paliwa może wystarczyć nawet na kilka godzin pracy. Przedstawiony poniżej kominek (Biokominek Tristar Design DF 6) mieści w sobie 0,3 litra paliwa i tę ilość spala w czasie ok. godziny.

Z 1 litra bioetanolu uzyskamy ok. 5,4 kWh ciepła, zatem za 1 kWh ciepła z kominka płacimy ok. 1,85 PLN (dla ceny biopaliwa 10 PLN/l). Jest to ponad dwunastokrotnie więcej, niż kosztuje nas 1 kWh ciepła ze spalania drewna w kominku! Mniej zapłacimy nawet za ciepło uzyskane z energii elektrycznej!

A zatem można z całą pewnością powiedzieć, że kupowanie biokominka po to, by ogrzewać nim mieszkanie, jest nieopłacalne. Taniej będzie kupić elektryczny grzejnik…

biokominek-stolowy-tristar-design

Biokominek Tristar Design DF 6. Fot: nokaut.pl

A co z efektem dekoracyjnym? Nie da się ukryć, biokominek podczas pracy wygląda ładnie. Można go umieścić na ścianie (we wnęce, lub bezpośrednio na powierzchni), można postawić na stole.

Z pewnością rozpalenie ognia w kominku na biopaliwo podczas jakiegoś towarzyskiego spotkania uprzyjemni spędzanie czasu w miłej atmosferze. Pod tym względem można uznać, że zakup jest rozsądny.

Podsumowując: czy warto kupić biokominek?

  • Tak, jeśli ma być używany do dekoracji, podobnie jak świece, podczas domowych uroczystości.
  • Nie, jeśli celem zakupu jest ogrzewanie pomieszczeń.

Oczywiście nawet kominek dekoracyjny wytwarza pewne ilości ciepła, więc część pieniędzy wydanych na zakup paliwa odzyskamy mniejszym zużyciem ciepła w budynku, ale z pewnością ogrzewanie biokominkiem nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*