Czym w ogóle jest kominek?

Kominki, to rodzaj urządzenia grzewczego, w którym podstawową rolę grzewczą pełnią palenisko i przewód kominowy. Przez wiele lat podstawowa budowa kominka nie odbiegała od tego standardu. Obecnie jednak są to często o wiele bardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Możemy tez wybierać między kominkami opalanymi różnego rodzaju paliwem, co kiedyś było niemożliwe.

Najprostsze kominki, to zazwyczaj te opalane drewnem. Spala się ono na palenisku, a położony poniżej popielnik trzeba dość często czyścić. Oczywiście tego typu kominek wymaga dostępu tlenu, potrzebnego w procesie spalania. Jeśli ma on konstrukcję otwartą, tlen jest pobierany bezpośrednio z pomieszczenia, które jest ogrzewane. Jeśli zaś jest to kominek zamykany, wówczas zazwyczaj posiada otwory o regulowanym przekroju lub przepustnicę, sterującą dostępem tlenu do paleniska. Można wówczas łatwo regulować szybkością, za jaką spala się drewno, a więc również poniekąd poziomem temperatury.

Wbrew pozorom to właśnie kominki zamknięte są dużo wydajniejsze jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń. Otwarte palenisko tylko pozornie daje więcej ciepła wypromieniowując je do pomieszczenia, bo czerpie z niego duże ilości powietrza, które musi być następnie uzupełnione zimnym powietrzem z zewnątrz. Kominki zamknięte są też dużo bardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Tradycyjne kominki zazwyczaj ogrzewały tylko pomieszczenie, w którym je zainstalowano. Obecnie coraz częściej stosuje się instalacje bardziej złożone, pozwalające podgrzewać w kominku powietrze przekazywane do innych pomieszczeń. Istnieją też możliwości połączenia kominka z wodną instalacją centralnego ogrzewania, dzięki czemu uzyskuje się ciepło rozprowadzane do grzejników w innych pomieszczeniach. Teoretycznie jest możliwe, by jeden kominek o odpowiednio dużej mocy ogrzewał cały dom.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia w przypadku kominków używających innego rodzaju paliwa, czyli np. kominków elektrycznych lub gazowych, a także tzw. biokominków. W gruncie rzeczy z tradycyjnego kominka pozostaje w tym momencie jedynie wygląd. W obu przypadkach ciepło może być rozprowadzane po większej powierzchni, a konstrukcje przypominają raczej piece, zbudowane w formie przypominającej kominek. Tego typu instalacje są o tyle wygodne, że nie wymagają ciągłego dokładania drewna do paleniska.

Wielu użytkowników wybiera jednak kominki tradycyjne, przez wzgląd na niepodważalny urok leniwie palącego się w nich ognia. Wygoda podpowiada jednak, by zamiast zwykłego drewna, korzystać z brykietów lub kostek wiórowych. Palą się one długo i wolno, dając dużo energii cieplnej. Są więc znacznie bardziej korzystne pod względem ekonomicznym.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*