Ile metrów domu ogrzeje kominek o mocy X?

Całkiem często producenci kominków określają ich wydajność jako zdolność do ogrzania domu o określonej powierzchni. To parametr bardzo przydatny, bo wydaje się, że można na jego podstawie dobrać wkład kominkowy do domu, w którym ma być zainstalowany.

Tymczasem sprawa ma się tak, że jest to tylko wielkość orientacyjna, co zresztą producenci kominków sami przyznają. Piszą bowiem, że ta wielkość „zależy od ocieplenia budynku”. I oczywiście mają rację.

Moc kominka wyraża się w kilowatach (kW), tą samą jednostką mierzy się wielkość strat ciepła z budynku, która precyzyjniej rzecz ujmując nazywa się obciążeniem cieplnym. Jeśli wiemy, że dom ma obciążenie cieplne równe 20 kW, to przy temperaturze na zewnątrz -20°C (zależnie od strefy klimatycznej może to być od -16°C do -24°C) potrzebujemy źródła ciepła o takiej mocy, by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz.

I choć przyjmuje się na przykład, że dla domów słabo ocieplonych obciążenie cieplne jest rzędu 100 W/m² = 0,1 kW/m², to takie przybliżenia potrafią być zawodne.

Szczególnie duży problem jest z nowymi domami, które powstają w tej chwili. W nich ten wskaźnik jest dwu- lub trzykrotnie niższy. Jeśli więc sprzedawca kominka o mocy 10 kW twierdzi, że ogrzeje on dom o powierzchni 100 m², to oczywiście ma rację także w przypadku nowego domu. Ale w dobrze ocieplonym budynku moc tego kominka może być dwa lub trzy razy za duża w stosunku do potrzeb.

Jak zatem dopasować moc kominka do domu? Ano trzeba policzyć obciążenie cieplne, do czego jest specjalne oprogramowanie. Wystarczy tylko wprowadzić do komputera dane o wszystkich ścianach i pomieszczeniach w budynku, a wynik zostanie podany automatycznie. Znając tę wielkość można już dość bezpiecznie dobrać kominek. Niestety, takie obliczenia kosztują kilkaset złotych.

Można jednak dla pierwszego przybliżenia przyjąć, że:

  • kominek o mocy 10 kW ogrzeje dom o powierzchni od 80 (słabo ocieplony, rozbudowany) do 200 (dobrze ocieplony, zwarta bryła) m²,
  • kominek o mocy 15 kW ogrzeje dom o powierzchni 120-300 m²,
  • kominek o mocy 20 kW ogrzeje dom 160-400 m²,
  • kominek o mocy 25 kW wystarczy dla domu o powierzchni 200-500 m²,

choć oczywiście będzie to zależało od ocieplenia budynku, ale także od sprawności instalacji rozprowadzającej ciepło po budynku.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*