Jak zmodernizować kominek otwarty?

Otwarte kominki jeszcze kilkanaście lat temu były w Polsce dość popularne. Nie w takim stopniu, w jakim popularne są kominki dziś, ale jeśli ktoś budował sobie w domu kominek, to była spora szansa na to, że będzie on otwarty.

Dziś zatem jest na rynku sporo domów wyposażonych w takie kominki. Z punktu widzenia dzisiejszego rozwoju techniki kominkowej są one mocno przestarzałe. Zamiast stanowić efektywne źródło ciepła do dogrzewania domu, mogą co najwyżej w bardzo nieznacznym stopniu dogrzewać wnętrze. Ich konstrukcja sprawia bowiem, że mnóstwo tego ciepła opuszcza dom pod postacią dymu przez komin.

W mojej ocenie kominki otwarte należy poddawać gruntownej modernizacji.

Na czym powinna ona polegać? Na rozebraniu ceglanego paleniska, zastąpieniu go wkładem kominkowym, a następnie na wykonaniu wokół niego obudowy. W zależności od zaplanowanego sposobu eksploatacji tego kominka, wkład może być z płaszczem wodnym (jeśli chcemy wykorzystywać kominek do ogrzewania wody w instalacji CO) lub powietrzny (jeśli planujemy dystrybucję gorącego powietrza, lub chcemy by kominek podgrzewał jedynie salon).

Innym rozwiązaniem w takim przypadku może być zastosowanie kasety kominkowej. Jest to nic innego jak dość specyficznie skonstruowany wkład kominkowy, przystosowany właśnie do montażu we wnęce istniejącego kominka otwartego.

Z całą pewnością taka przebudowa będzie kłopotliwa, kosztowna i przyczyni się do zrobienia dużego bałaganu w domu. Z drugiej strony, pozwoli na zamianę nieefektywnego otwartego paleniska w nowoczesne źródło ciepła, tylko nieznacznie mniej wydajne od tradycyjnych kotłów centralnego ogrzewania na drewno.

Nie sposób także nie wspomnieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem! Wkład kominkowy jest szczelny, zamknięty szybą, przez co nie ma ryzyka, że żarzący się kawałek drewna wypadnie z paleniska na podłogę i wznieci pożar.

Jeśli zaś nie planujemy modernizować otwartego kominka, możemy pozostawić go w charakterze dekoracji. Warto tylko wtedy zatkać wylot z kominka do komina, żeby tędy nie uciekało ciepłe powietrze. Można tam ustawić świece, osiągając bardzo atrakcyjny efekt, co widać na poniższym zdjęciu (źródło: pinterest.com).

kominek-otwarty.

Proszę sobie wyobrazić jak wyglądałby w takim miejscu biokominek!

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*