Kominek w domu to rzecz zarówno atrakcyjna jak i pożyteczna. Atrakcyjna, bo przyjemnie wygląda, a pożyteczna, bo może dostarczać bardzo duże ilości ciepła dla całego domu.
Jednym z bardziej korzystnych rozwiązań instalacji kominkowych jest kominek z płaszczem wodnym. To rozwiązanie nadaje się szczególnie do zastosowania w połączeniu z wodną instalacją grzewczą, gdyż pozwala na świadomy wybór źródła ciepła do podgrzewania wody w CO.
Nie ma przy tym znaczenia, czy w domu jest zainstalowane wodne ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne kaloryfery (grzejniki) dowolnej konstrukcji.
O czym należy pamiętać instalując w domu kominek z płaszczem wodnym? Otóż przy takich rozwiązaniach instalacji kominkowych musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie należy doprowadzić do przegrzania wody w płaszczu. Przegrzanie wody w skrajnym przypadku może doprowadzić do zatrzymania pomp w obwodzie kominka i zadziałania zaworu bezpieczeństwa spuszczającego wodę z płaszcza. Po takim zdarzeniu kominek musi być wychłodzony, by można było ponownie napełnić płaszcz wodą.
Kiedy następuje przegrzanie wody w płaszczu? Zasadniczy powód to zbyt intensywne spalanie drewna. Kolejny to zbyt mała moc wymiennika ciepła lub zatrzymanie pompy wymuszającej obieg ciepłej wody w obwodzie płaszcza kominka.
Konkludując należy podkreślić, że wybór kominka z płaszczem wodnym sprawi, iż całą pewnością połączymy przyjemne z pożytecznym choć kosztem poświęcenia znacznej uwagi obsłudze naszego kominka. No i sporego wydatku, bo trzeba powiedzieć uczciwie, że kominek z płaszczem to najdroższy możliwy rodzaj kominka.
Dodaj komentarz