Kominki w dawnych czasach

Ogrzewanie za pomocą płonącego ognia jest jednym z pierwszych wynalazków, które stanęły u podstaw rozwoju ludzkości.

Pierwsze paleniska budowane były w zagłębieniach gruntu, wewnątrz jaskiń, ale także w środku chat czy innego rodzaju domostw. Na wszystkich pięciu kontynentach znaleziono ślady prehistorycznych ognisk rozpalanych przez ludzi. Wadą pierwszych tego typu palenisk eksploatowanych w zamkniętych przestrzeniach było wytwarzanie toksycznego i gryzącego dymu.

Ogniska rozpalane w dołach wyewoluowały do postaci podniesionych palenisk z rusztem, jednakże usuwanie dymu wciąż odbywało się przez okna lub otwory w dachu. W średniowieczu, duże sale w budynkach często posiadały na środku palenisko, w którym palił się otwarty ogień, a dym usuwany był przez wywietrznik w dachu lub ścianie. Zaczęto w nich montować żaluzje, które zabezpieczały przed padaniem do wnętrza deszczu lub śniegu.

Również w średniowieczu wynaleziono okapy dymowe, które zabezpieczały pomieszczenia przed rozprzestrzenianiem się dymu i ułatwiały jego usuwanie przez ścianę lub dach. Montowano je przy kamiennych ścianach, zamiast na środku dachu, co umożliwiło ogrzewanie ogniem również mniejszych pomieszczeń.

To właśnie kominki ogrzewały sale i komnaty w średniowiecznych zamkach i pałacach!

Kominy wynaleziono w północnej Europie w XI lub XII stuleciu. Rozwiązały one w dużej mierze problem dymu z palenisk, skutecznie usuwając go na zewnątrz budynków. Jednocześnie umożliwiły wytwarzanie w kominkach ciągu kominowego, a także umożliwiły wygodne montowanie wielu kominków w pomieszczeniach budynku. Nie weszły jednak od razu powszechnie do użytku ze względu na wysokie koszty budowy i konserwacji.

W 1678 r. książę Rupert Reński zaproponował podniesienie rusztu, poprawiając dopływ powietrza do spalania i odprowadzanie dymu. Z kolei w XVIII w. dokonano dwóch znaczących zmian, które przyczyniły się do rozwoju techniki ogrzewania kominkowego. Benjamin Franklin opracował komorę konwekcyjną dla kominków, która znacząco poprawiła sprawność kominków i pieców na drewno, przedłużając drogę nagrzanego dymu przez urządzenie. Poprawił także przepływ powietrza, czerpiąc je z pomieszczenia poniżej tego, w którym zamontowany był kominek i zwiększając powierzchnię kanału odprowadzającego dym. Pod koniec XVIII w. Benjamin Thompson opracował kominek z wysokim, pustym paleniskiem, który znacznie lepiej radził sobie z odprowadzaniem dymu. Projekt również znacząco poprawił ilość ciepła wypromieniowywanego do pomieszczenia.

Wynalazek ten był punktem wyjścia do wielu dzisiejszych projektów kominków.

ccasa88x31Tekst na licencji Creative Commons Attribution, Share Alike, na podst. dokumentu z anglojęzycznej Wikipedii.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*