Moc kominka, niekiedy określana także mianem wydajności, to wielkość, która określa jego zdolność do wytwarzania ciepła. Pod tym względem kominek nie różni się od żadnego innego urządzenia grzewczego. Wyraża się ją w kilowatach (kW) i najczęściej jest rzędu 5-30 kW, zależnie od budowy wkładu.
Moc kominka z płaszczem można porównać do mocy kotła grzewczego. Moc kominka z wkładem powietrznym zaś — do mocy elektrycznego grzejnika.
Na początku jeszcze zaznaczmy, że w dokumentacji technicznej kominków podaje się tak naprawdę ich moc nominalną, czyli taką, dla jakiej zostały zaprojektowane. Przy załadowaniu odpowiedniej ilości paliwa i otwarciu dopływu powietrza kominek ma szansę osiągnąć tę moc. Jeśli będziemy ładować mniej paliwa, albo dławić dostęp powietrza, moc osiągana przez kominek spadnie. To oczywiste — identyczna sytuacja jest z przykręcaniem zaworu w kuchence gazowej. Mniej gazu się spala, palnik wytwarza mniej mocy, woda na herbatę gotuje się wolniej.
Im moc jest większa, tym szybciej nagrzeje się pomieszczenie, w którym stoi kominek po jego uruchomieniu. To będzie przydatne szczególnie w domkach letniskowych, gdy chcemy po przyjeździe w piątkowy wieczór szybko nagrzać wnętrze.
Ale duża moc to także zdolność ogrzania większego domu. Straty ciepła też wyrażane są w kilowatach. Im większy dom (lub słabiej ocieplony), tym większe straty ciepła. A zatem kominek o dużej mocy może ogrzać (utrzymać stałą, żądaną temperaturę) większy dom, niż kominek o mniejszej mocy.
Małe kominki o małej komorze spalania są w stanie spalić niewielkie ilości paliwa w jednostce czasu, dlatego ich moc jest mniejsza. Z drugiej strony, jeśli chcemy mieć dużą szybę w kominku, to najczęściej musimy kupić duży kominek o dużej mocy. A to powoduje często kłopoty, bo moc kominka może być za duża w stosunku do potrzeb grzewczych domu, przegrzewając go. Zresztą duża szyba też czasem sama z siebie jest źródłem problemów.
Moc kominka o określonej budowie powiększyć jest bardzo trudno. Dlatego jest to kluczowy parametr przy wyborze odpowiedniego wkładu kominkowego i wykonaniu obudowy!
Dodaj komentarz