Wady kominków dwustronnych

Kominki dwustronne wyglądają ładnie w wielu zastosowaniach, ale jednak mają więcej wad, niż zalet. Właśnie te wady opisuje niniejszy dokument.

Bo ważne jest, by znać wady urządzenia, którego zakup się planuje — zalety z pewnością dobrze opisze bowiem sprzedawca.

Najistotniejszym mankamentem kominków dwustronnych jest ich mała uniwersalność. Dobry wkład powietrzny czy wodny z jedną szybą można zamontować i zaaranżować w domu niemal w dowolny sposób. Można wbudować go w ścianę (jeśli się to zawczasu przewidzi), można wykonać dla niego obudowę, można go umieścić w rogu pokoju.

Kominek dwustronny jednak musi być dobrze dobrany do ściany, w której zostanie wbudowany. Jego głębokość musi być mniej lub bardziej zbliżona do grubości ściany. W przeciwnym wypadku będzie z niej wystawać, albo będzie znajdować się we wnęce. O ile ten drugi wariant jeszcze jestem sobie w stanie wyobrazić (i myślę, że w pewnych okolicznościach może to nawet wyglądać ładnie), o tyle ten pierwszy mija się z celem.

Wadą kominków dwustronnych jest też ograniczenie ich montażu tylko do tych ścian, które dzielą pomieszczenia mieszkalne. Trudno sobie bowiem wyobrazić zamontowanie takiego kominka w ścianie między sypialnią a łazienką. Chyba, że w bardzo bogato wyposażonym domu, w którym nie będzie to jedyny kominek. Ale właściciele takich domów raczej nie są czytelnikami tego serwisu. 😉

Ale wady tych kominków biorą się przede wszystkim stąd, że mają one dwie szyby. To (plus jeszcze sposób ich zabudowy) ogranicza oddawanie ciepła praktycznie tylko do tych właśnie dwóch szyb. Wprawdzie można kupić nawet kominki dwustronne z płaszczem wodnym, ale moc płaszcza będzie bardzo nieduża — bo zajmuje on tylko pewną część całej obudowy.

Opisane przeze mnie wady kominków dwustronnych z całą pewnością ich nie dyskwalifikują, ale raczej ograniczają ich zastosowanie do celów przede wszystkim dekoracyjnych. A ja zawsze powtarzam — że dla dekoracji to taniej jest zorganizować sobie kominek na biopaliwo. Bo przynajmniej komina nie trzeba montować.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*