Wady kominków z płaszczem wodnym

Skoro omówiliśmy już zalety kominków z płaszczem, pora przyjrzeć się bliżej wadom.

To tak na wypadek, gdyby ktoś z Czytelników miał ochotę ogrzewać cały swój dom kominkiem z wkładem wodnym. Oczywiście jest to możliwe, ale niesie ze sobą szereg niedogodności, o których muszę tu napisać.

Podstawową wadą takiego kominka jest wysoka cena. Wkłady z płaszczem mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, która nie wybacza błędów. Wszelkie niedokładne spawy czy niedokładności odlewu mogą powodować nieszczelności i przecieki. Z tego powodu podłączenie wkładu wodnego do instalacji grzewczej (oraz próbne rozpalenie i idąca w ślad za tym próba szczelności) powinno odbywać się grubo przed wykonaniem obudowy. Tylko w tym momencie możliwe będzie łatwe zlokalizowanie przecieku i (w miarę) bezproblemowy demontaż kominka w celu odesłania go do producenta.

Nie tylko konieczność osiągnięcia precyzji wpływa na cenę kominka z płaszczem. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że zasadniczo takie urządzenia przeznaczone są do częstego palenia, a więc również i ten czynnik musi być wzięty pod uwagę przy konstruowaniu wkładu.

Wadą kominka z płaszczem jest też z pewnością wspomniana konieczność częstego rozpalania. Jeśli się komuś zdaje, że dla oszczędności na kosztach ogrzewania zainstaluje kominek wodny i będzie go rozpalać raz w tygodniu, to się myli. Przy tak rzadkim uruchamianiu kominka oszczędności będą niewielkie i lepiej byłoby zainwestować pieniądze w coś innego, niż komin, wkład, obudowę i podłączenie do instalacji grzewczej.

Z całą pewnością wadą kotła na drewno, jakim jest taki kominek, jest jego umieszczenie w salonie. Brud i kurz powstające przy ładowaniu i czyszczeniu kominka będą z pewnością uciążliwe. Podobnie jak wwożenie co drugi dzień do salonu taczki pełnej drewna — o takich historiach też słyszałem… Jego sprawność jest znacznie niższa od typowych kotłów na drewno, które są konstruowane z myślą o zoptymalizowaniu spalania, a nie o ładnym wyglądzie płomieni przez szybkę. Jeśli chcesz mieć dom ogrzewany drewnem, kup kocioł na pellet albo kocioł zgazowujący drewno i podłącz go do bufora ciepła.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*