Wydajność kominków z płaszczem i powietrznych

Wydajność, czyli moc kominka, to ilość energii, którą jest on w stanie dostarczyć do ogrzewanego obiektu (pokoju, domu) w jednostce czasu. Wyraża się ją w watach lub kilowatach. Im większa, tym szybciej kominek nagrzeje pomieszczenie, lub tym większy dom jest w stanie ogrzać. Gdy jest zbyt mała, a kominek jest podstawowym źródłem ciepła, nie będzie się dało utrzymać temperatury w domu na odpowiednim (komfortowym) poziomie.

Wydajność określa się różnie zależnie od tego, z jakim kominkiem mamy do czynienia.

Wydajność kominków wodnych (wkładów z płaszczem)

Kominek z płaszczem wodnym to nic innego jak wkład wodny w obudowie, czyli ładny kocioł centralnego ogrzewania stojący w salonie. Jego moc zależy od tego, ile wody jest w stanie podgrzać i o ile jest w stanie podnieść jej temperaturę.

Dla poprawnego działania kominka dobrze jest, by woda miała w nim wysoką temperaturę, zarówno na wyjściu w stronę instalacji grzewczej, jak i na powrocie z obiegu. Niska temperatura wody to niska temperatura ścianek płaszcza wodnego, a więc osadzanie się na nich smoły i sadzy, co później obniża efektywność przekazywania ciepła. Wskutek takiego zanieczyszczenia moc kominka i jego sprawność spadają.

Moc kominka będzie mniejsza także wtedy, gdy będzie przez niego przepływać mniejsza ilość wody. To właśnie tym różnią się poszczególne modele kominków — potrafią ogrzać wodę do praktycznie tej samej temperatury, ale wkłady o większej mocy podgrzewają więcej wody.

Obudowa kominka wodnego nie ma prawie żadnego wpływu na jego wydajność w wodzie. Może powodować oddawanie większych ilości ciepła do pomieszczenia (gdy nie ma izolacji), ale różnica w wydajności płaszcza wodnego będzie w takim przypadku niewielka.

Wydajność kominków powietrznych

Kominki powietrzne działają pod pewnymi względami nieco podobnie, jak kominki z płaszczem. Tu nośnikiem ciepła nie jest ciepła woda krążąca w rurkach, tylko powietrze — docierające bezpośrednio do salonu, lub rozprowadzane po domu. Im więcej powietrza i im większa różnica temperatur, tym większa moc.

Ale na wydajność kominka powietrznego olbrzymi wpływ ma konstrukcja obudowy. Obudowa ciasna (z małym odstępem między powierzchnią wkładu a ścianką), z małymi otworami, będzie utrudniać przepływ powietrza. A gorszy przepływ powietrza to gorsze oddawanie ciepła, a więc mniejsza wydajność kominka.

Wpis przypisany do kategorii: Pozostałe informacje o kominkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*