Rodzaje kominków - archiwum kategorii

W tej kategorii znajdziesz informacje o różnych rodzajach i typach kominków: elektrycznych, powietrznych, wodnych, z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, biokominkach, itd.

Czy piecyk na pelet ogrzeje cały dom?

Nie tak dawno temu opublikowałem tu na łamach bloga artykuł o pokojowych piecykach na pelet. W mojej ocenie jest to rozwiązanie pod wieloma względami przewyższające kominki z wkładem i obudową czy piece wolnostojące.

Ich największą zaletą jest spalanie peletu — granulowanego paliwa wytwarzanego z drewna, które kupuje się i przechowuje w workach. Dzięki temu ładowanie takiego piecyka prawie nie generuje kurzu i pyłu, a przygotowanie paliwa nie wymaga pracy. Zasobnik paliwa w piecyku pozwala mu nawet na kilkadziesiąt godzin pracy.

Oczywiście pelet jest droższy od drewna, ale to inna historia. Czytaj cały wpis

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto?

Często gdy rozmawiam z inwestorami planującymi ogrzewanie swojego domu, dowiaduję się, że chcieliby mieć w domu kominek z płaszczem wodnym. Wydaje im się bowiem, że to urządzenie jest idealnym rozwiązaniem dwóch problemów.

Po pierwsze, daje tanie ciepło. Po drugie, ładnie wygląda. Ale czy to wystarczy by uznać, że kominek z płaszczem wodnym powinien znaleźć się w każdym domu?

Nie, z całą pewnością nie. Czytaj cały wpis

Nowoczesne kominki

Z punktu widzenia aranżacji, kominki można zaaranżować niemal w dowolny sposób. Można wykonać obudowę ze szkła i stali, z drewna, albo z ubijanej gliny. Czym więc są te nowoczesne kominki, o które tak często pytają ludzie w salonach sprzedaży wkładów?

Dla mnie aranżacja kominka i sposób wykończenia jego obudowy jest problemem kompletnie pomijalnym. Ma on dla mnie taki sam ciężar i znaczenie, jak ustalenie, czy kafelki na podłodze mają być beżowe, w kolorze sjena palona czy może raczej sjena surowa.

Nowoczesne kominki to przede wszystkim efektywne źródła ciepła, spalające drewno z możliwie wysoką sprawnością i dobrze rozprowadzające ciepło po domu! Czytaj cały wpis

Pieco-kominki, czyli krzyżówka kominka z piecem kaflowym

Część z Czytelników tej strony może pamiętać czasy ogrzewania domów i mieszkań z wykorzystaniem pieców kaflowych. Ze względu na sentyment do nich, inwestorzy budujący swoje domy często pytają o tzw. pieco-kominki, które w pewnym sensie mogą działać w podobny sposób.

Generalnie nie jestem zwolennikiem ogrzewania za pomocą pieców kaflowych. Wielu ludziom się ten pomysł ogrzewania podoba, bo mają w pamięci, jak to świetnie działało. Rzecz w tym, że pamięć ludzka jest zawodna i pamiętamy tylko część faktów — że piece działały dobrze, bo generalnie w domach było zimno (zimniej, niż dziś), a do tego wymagały sporo pracy i opału. Czytaj cały wpis

Atrapa kominka – jaką wybrać?

Jeśli chcemy mieć w salonie coś, co będzie przypominać płomienie buzujące za szybą w palenisku, a jednocześnie nie będzie dużo kosztować i wymagać ładowania drewna, niezłym rozwiązaniem może być atrapa kominka.

Taki wynalazek oczywiście nie umywa się do prawdziwego kominka z otwartym paleniskiem, za którym znajduje się kilka płonących polan. Z całą pewnością jednak będzie tańszy. Czytaj cały wpis