Atrapa kominka – jaką wybrać?

Jeśli chcemy mieć w salonie coś, co będzie przypominać płomienie buzujące za szybą w palenisku, a jednocześnie nie będzie dużo kosztować i wymagać ładowania drewna, niezłym rozwiązaniem może być atrapa kominka.

Taki wynalazek oczywiście nie umywa się do prawdziwego kominka z otwartym paleniskiem, za którym znajduje się kilka płonących polan. Z całą pewnością jednak będzie tańszy.

Bo żeby mieć w domu kominek, nie wystarczy kupić wkładu kominkowego za 1 000 PLN w markecie. Trzeba jeszcze wznieść dla niego obudowę, wykończyć ją, podłączyć wkład do komina, przepuścić komin przez dach i wykończyć go nad nim, a także zapewnić odpowiedni (większy) fundament dla kominka i komina. Nawet tani piec kominkowy będzie wymagać komina i fundamentu dla niego, choć obędzie się bez obudowy.

Zresztą nie zawsze można ten kominek wykonać – choćby w mieszkaniu nie można dobudować dodatkowego komina, w większości przypadków pozostaje więc tylko atrapa kominka.

Najczęściej taką atrapę stanowi kominek elektryczny, który posiada jakieś elementy przypominające płomienie w prawdziwym kominku. Może to być element grzejny z otworami, przez które wydobywa się kolorowe światło. Może to być kawałek tkaniny, poruszanej podmuchem powietrza, wymuszanym przez mały wentylator. Z całą pewnością jednak taka atrapa kominka nie przypomina, gdy przyjrzeć się jej z bliska. Za to większość takich urządzeń ma element grzewczy, który dostarcza nieco ciepła, co pozwala na dogrzewanie pomieszczeń, niczym elektryczny grzejnik.

Nieco lepszym rozwiązaniem jest kominek dekoracyjny na biopaliwo. Ma on palnik przypominający stalową rynienkę lub okrągły pojemniczek, wypełnioną wełną mineralną, którą nasącza się etanolem. Czasem na palniku układa się kamienie, które niekiedy mają nawet postać przypominającą małe polana drewna.

Taki kominek wciąż pozostaje jedynie imitacją prawdziwego, ale dzięki temu, że ma już prawdziwe, gorące płomienie, wygląda znacznie lepiej od elektrycznego. Potrafi też dostarczać większe ilości ciepła, choć będzie to ciepło bardzo drogie, bo i paliwo jest kosztowne.

Wreszcie na koniec można zaproponować użycie dużego telewizora jako imitacji kominka. Wystarczy tylko włączyć na nim odtwarzanie odpowiedniego filmu…

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*