Biokominki

Jednym z najciekawszych moim zdaniem rodzajów kominków dekoracyjnych są biokominki, które chciałem uczynić bohaterami niniejrzego wpisu.

Biokominki to innymi słowy kominki na biopaliwo ciekłe. Jeśli chcemy się kurczowo trzymać definicji biopaliwa (paliwo otrzymywane z biomasy, a nie z zasobów kopalnych), to w zasadzie każdy kominek jest bio. Bo przecież spalają drewno, brykiet kominkowy, albo pellet — a to wszystko paliwa pochodzenia biomasowego. No ale ktoś szukał chwytu marketingowego i dla urządzeń opalanych alkoholem wymyślił nową nazwę: biokominki.

Tak czy siak, tym mianem określa się małe, dekoracyjne kominki, które mają palnik na alkohol etylowy. Tak tak, to ten sam etanol, który jest w denaturacie, czy winie. Tu ładnie się go nazywa biopaliwem (co technicznie jest poprawne, bo wytwarza się go w drodze fermentacji biomasy). Do palnika nalewa się paliwa, podpala się go, w kominku pojawiają się ładne płomienie i trochę ciepła.

Biokominki nie wymagają odprowadzenia spalin, czyli komina. Produktami spalania etanolu są dwutlenek węgla i para wodna, a więc te same gazy, które pojawiają się w wydychanym przez nas powietrzu. Ponieważ te gazy zostają we wnętrzu domu (albo mieszkania), konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza wentylacyjnego. W przeciwnym wypadku w domu może zabraknąć powietrza dla mieszkańców, poza tym wilgotność znacznie wzrośnie. Przy dobrej wentylacji, nie ma się jednak czego obawiać.

Wady biokominków

Jeśli traktować kominek jako źródło ciepła dla ogrzewania, to akurat taki na biopaliwo za wiele nie zdziała. Jego moc będzie niewielka i to z całą pewnością jest wadą.

Takie kominki to raczej małe urządzenia. Jeśli ktoś marzy o olbrzymim przeszklonym fragmencie ściany, za którym buzować będą płomienie, raczej się zawiedzie.

No i koszt eksploatacji jest spory, ale o tym już pisałem. Po prostu to paliwo jest drogie.

Zalety biokominków

Podstawową będzie niska cena samego kominka. Łatwo go też zainstalować i uruchomić — wystarczy wyjąć z pudełka, postawić na stole, zatankować i podpalić. Nie trzeba dodatkowego fundamentu, komina, itd.

Wytwarzanie sporych ilości pary wodnej może być w pewnych okolicznościach zaletą, gdy mamy do czynienia z przesuszaniem wnętrza domu zimą.

Są więc z całą pewnością okoliczności, które uzasadniają kupienie biokominka.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*