Ciepłe kominki

Gdy ktoś po raz pierwszy usłyszy hasło ciepłe kominki, może nie od razu zrozumieć jakiego rodzaju urządzenia ono opisuje. Bo wydawałoby się, że ciepły to może być sweter, albo ewentualnie dom.

Bo czy kominki mogą być zimne? Przecież ich zadaniem jest wytwarzanie ciepła w procesie efektywnego spalania drewna.

Rzecz w tym, że ciepła lub zimna może być obudowa kominka.

W przypadku kominków z płaszczem wodnym, oraz niektórych układów kominków ogrzewających dom powietrzem (z dystrybucją gorącego powietrza), stosuje się raczej obudowy zimne, izolowane. W takim układzie całe ciepło wytworzone przez kominek we wnętrzu obudowy powinno tam pozostać, bo stamtąd ma zostać przekazane do ogrzewanych pomieszczeń. A czy odbywa się to za pomocą wodnej instalacji centralnego ogrzewania, czy DGP, to już ma mniejsze znaczenie.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku kominków zbudowanych do grzania salonu. Czy może, precyzyjniej rzecz ujmując, tych bez rozprowadzenia ciepła.

Taki kominek może ogrzewać pokój, w którym stoi, na kilka sposobów. Oczywiście cały czas poruszamy się w obrębie trzech mechanizmów przekazywania ciepła. Najczęściej stosuje się obudowę izolowaną z otworami oraz wkład powietrzny. Wkład nagrzewa powietrze cyrkulujące przez obudowę, które następnie oddaje ciepło do pomieszczenia.

Ale można sobie wyobrazić też kominek, w którym ciepło będzie też płynąć bezpośrednio przez obudowę. Nie izoluje się jej wtedy, tylko wykonuje z materiału zapewniającego dość dobre przewodzenie ciepła. Może to być na przykład gazobeton (beton komórkowy), albo cegła. Obudowa się nagrzewa od wkładu i od ciepłego powietrza, najpierw warstwy wewnętrzne, później ciepło nagrzewa zewnętrzną powierzchnię. Gdy to nastąpi, taka ciepła obudowa grzeje już za pośrednictwem promieniowania (pokój, ale i bezpośrednio jego użytkowników) oraz konwekcji (ogrzewając powietrze w pokoju).

Ciepłe kominki stosuje się raczej tam, gdzie kominek ma tylko wspomagać centralne ogrzewanie, ale jednak chcemy go wykorzystywać możliwie efektywnie. Czyli nagrzać w nim raz, a ciepłem cieszyć się jak najdłużej. To oznacza konieczność magazynowania ciepła, a to najłatwiej robić właśnie w formie ciepłej obudowy.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*