Nie tak dawno temu opublikowałem tu na łamach bloga artykuł o pokojowych piecykach na pelet. W mojej ocenie jest to rozwiązanie pod wieloma względami przewyższające kominki z wkładem i obudową czy piece wolnostojące.
Ich największą zaletą jest spalanie peletu — granulowanego paliwa wytwarzanego z drewna, które kupuje się i przechowuje w workach. Dzięki temu ładowanie takiego piecyka prawie nie generuje kurzu i pyłu, a przygotowanie paliwa nie wymaga pracy. Zasobnik paliwa w piecyku pozwala mu nawet na kilkadziesiąt godzin pracy.
Oczywiście pelet jest droższy od drewna, ale to inna historia.
Głównym bohaterem tego artykułu jest piecyk MCZ Flat Comfort Air o mocy maksymalnej 8 kW. Wspomniałem o nim, bo można go kupić w Polsce. Napisałem, że dzięki możliwości podłączenia tego piecyka do instalacji dystrybucji gorącego powietrza, może on ogrzewać cały dom.
Tymczasem jeden z Czytelników (Leszek) pozostawił pod artykułem taką uwagę:
Co do MCZ Flat Comfort Air. Piecykiem o mocy maksymalnej 8KW nie da się ogrzać całego domu, lecz co najwyżej drugi i to nieduży pokój!
Uznałem, że muszę odpowiedzieć na ten komentarz na łamach osobnego wpisu, bo jest to oczywiście nieprawda.
Piecykiem o mocy 8 kW jak najbardziej da się ogrzać cały dom. Oczywiście, jeśli mówimy tu o ogrzewaniu dużego i starego domu, który jest źle ocieplony, albo nieocieplony wcale, to się to nie uda. W takim przypadku rzeczywiście moc 8 kW może wystarczyć na ogrzanie 2 pokoi. Ale i nawet w takim przypadku wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne — bo nawet przy jednostkowym zapotrzebowaniu na moc grzewczą (tzw. obciążeniu cieplnym) rzędu 250 W/m², 8 kW wystarczyłoby na ogrzanie 32 m² powierzchni.
Tymczasem dziś budowane domy mają to obciążenie cieplne rzędu 50 W/m², czyli 8 kW mocy grzewczej wystarczy z powodzeniem do ogrzania domu o powierzchni aż 160 m².
I wcale nie musi to być mocno ocieplony styropianem dom pasywny. W domu pasywnym obciążenie cieplne jest rzędu 10 W/m², a więc do jego ogrzania wystarczy źródło ciepła nie większe niż suszarka do włosów (o mocy 1,5 – 2 kW).
Inna sprawa, czy ogrzewanie całego domu wyłącznie takim piecykiem ma sens. Jeśli jest to dom całoroczny, raczej bym wybrał ogrzewanie wodne podłogowe, niż nadmuchowe za pomocą gorącego powietrza. I jeśli komuś zależy na użyciu peletu, wziąłbym kocioł z podajnikiem, dodatkowo wyposażony w normalną komorę spalania, umożliwiającą spalanie polan drewna.
Dodaj komentarz