Kominki kaflowe

Kominki kaflowe, a ściślej rzecz ujmując, kominki z obudową z kafli (płytek), zyskują ostatnio sporą popularność. Wynika to z faktu, że wyglądem i funkcją bywają zbliżone do pieców kaflowych, popularnych przed laty źródeł ciepła do ogrzewania domów i mieszkań.

Dzisiejsze kominki kaflowe są znacznie bardziej efektywne i nowoczesne, niż piece, a to kolejny powód wzrostu ich popularności. Nie ma co ukrywać, obudowy kominkowe wykonane z kafli są znacznie ładniejsze, niż te zrobione z płyty kartonowo-gipsowej, a następnie tylko pomalowane. Mają też w odróżnieniu od nich jedną istotną zaletę, ale o tym za chwilę.

Zacznijmy jednak od czegoś innego — mianowicie od kilku słów na temat historii i zastosowania pieców kaflowych. Urządzenia te służyły do ogrzewania w domach pojedynczych pomieszczeń, w których je wybudowano. Każde pomieszczenie musiało mieć osobny piec (ewentualnie mógł on być współdzielony przez ścianę), osobny kanał kominowy do odprowadzania spalin, osobne wiaderko na węgiel. Wieczorem należało bardzo intensywnie rozpalić w piecu, aby naładować go ciepłem, a później po zgaszeniu ognia ciepło oddawane było stopniowo do pomieszczenia.

Trzeba uczciwie przyznać, że w stosunku do kominka otwartego takie urządzenie było olbrzymim skokiem jakościowym. Ale dziś przegrywa na starcie ze wszystkimi systemami centralnego ogrzewania. Nie tylko tymi bezobsługowymi (pompy ciepła, kotły na gaz i olej opałowy), ale nawet kotłami na drewno i węgiel. Bo w przypadku centralnego ogrzewania z kotłem wystarczy paliwo załadować raz, a ciepło pod postacią gorącej wody zostanie samo rozprowadzone po całym budynku.

Więc jeśli ośmieliłbym się zgadywać, to moim zdaniem kominki kaflowe zdobywają na powrót popularność tylko dzięki temu, że atrakcyjnie wyglądają. A wyglądać mogą tak:

Tak może wyglądać kominek kaflowy.

Tak może wyglądać kominek kaflowy.

Przedstawiony na powyższej fotografii kominek nie jest jakoś wyjątkowo wyszukany, bo zazwyczaj piece kaflowe (a także kominki kaflowe) budowane są aż do sufitu. Ma to na celu zmaksymalizowanie długości spalin przechodzących przez masę akumulacyjną, w której gromadzone jest ciepło.

I tu jest właśnie ta zaleta, o której wspominałem — gromadzenie ciepła. Dzięki wykonaniu akumulacyjnej obudowy wykończonej kaflami, kominek kaflowy może przechowywać ciepło na później

Source: archiexpo.com via Frankie on Pinterest

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*