Kasety kominkowe

Tak jak wkłady kominkowe służą do budowy kominka od podstaw, tak kasety kominkowe wykorzystuje się do zamiany kominka otwartego w zamknięty.

Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia możemy zamienić nieefektywny, drewnożerny kominek z paleniskiem otwartym, na dość nowoczesny kominek ze szczelnym wkładem, a nawet z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.

W domach dość często bywają jeszcze stare, tradycyjne kominki otwarte, najczęściej wymurowane z cegły, z wkładem z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Efekt grzewczy ich działania sprowadzał się do ciepła wypromieniowywanego bezpośrednio z paleniska (co jest intensywniejsze, niż w kominku z wkładem, bo nie ma po drodze jednej lub dwóch warstw szkła), oraz do oddawania ciepła przez obudowę.

Dziś budowane kominki wyposażone są w płaszcz wodny lub wkład ogrzewający powietrze. Dlatego ich działanie jej zazwyczaj bardzo różne od tego, jak funkcjonowały starsze kominki otwarte. Nie bez przyczyny na rynku pojawiają się rozwiązania pozwalające zamienić kominek otwarty w nowoczesny kominek z wkładem.

Przy czym w takim wariancie mówimy raczej nie o wkładzie, tylko o kasecie kominkowej.

Kasety są wykonywane na wymiar, ale można też kupić gotowe. Najczęściej posiadają większość elementów, które są obecne w zwykłych wkładach kominkowych. Ich konstrukcja jednak jest zupełnie inna.

Ze względu na sposób montażu, taka kaseta musi mieć bardzo niewielką wysokość, co ogranicza swobodę konstruktora w stosunku do klasycznego wkładu kominkowego, który może być dowolnie wysoki. Mniejsza wysokość to niższa komora spalania i większa trudność w prowadzeniu efektywnego spalania, ale producenci kaset jakoś sobie z tym radzą.

Zastosowanie kasety umożliwia modernizację kominka bez daleko idącej przebudowy. Nie trzeba rozbierać całego kominka, wystarczy usunąć ewentualny deflektor spalin i szyber, podłączyć kanał spalinowy, a następnie umieścić w środku kasetę i podłączyć ją do przewodu spalinowego.

Z drugiej strony takie kasety są bardzo drogie, dlatego w wielu przypadkach może się okazać, że taniej będzie zbudować kominek od podstaw. To rozwiązanie będzie także warte uwagi wtedy, gdy chcemy mieć kominek z płaszczem. O ile się nie mylę, nie ma na rynku kaset kominkowych z płaszczem wodnym.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*