Kominek do ciągłego palenia

Jeśli ktoś chce połączyć przyjemność z oglądania ognia w salonie i korzyści ze spalania taniego drewna, musi kupić kominek do ciągłego palenia. Bo tylko wtedy będzie w stanie eksploatować go często i długo, co pozwoli mu na osiągnięcie największych oszczędności na kosztach ogrzewania.

Niestety, im bardziej odporny na ogień ma być kominek, tym droższy. Jakiego więc szukać?

Najczęściej na kominek do ciągłego palenia składa się dobrej jakości wkład z płaszczem wodnym w sensownej obudowie. W takim przypadku nie warto inwestować pieniędzy w obudowę akumulacyjną. Po pierwsze dlatego, że średnio ona pasuje do wkładów wodnych, które przecież nie ogrzewają za bardzo powietrza wokół siebie. Czyli ciepła pochłoniętego przez obudowę nie byłoby dużo. Drugi powód jest taki, że kominek, w którym ciągle się pali, nie miałby potrzeby magazynować ciepła na później. Na pewno nie w obudowie.

A więc obudowa ma być z materiałów izolacyjnych.

Ale czemu wkład z płaszczem? Ano skoro kominek ma być uruchamiany ciągle lub często, dobrze, by można było łatwo rozprowadzić ciepło po domu. A to najwygodniej jest zrobić za pomocą najpowszechniejszego w Polsce centralnego ogrzewania wodnego. W prawie każdym polskim domu są grzejniki (montowane najczęściej na ścianach, ale także grzejniki podłogowe), do których ciepło dostarcza woda krążąca w instalacji CO. Wystarczy do niej podłączyć kominek i tyle.

Z drugiej strony do ciągłego palenia nadają się też niektóre kominki (wkłady) powietrzne. Czy jest sens kupić taki? Tak, jeśli ktoś ma ochotę na rozprowadzanie ciepła za pomocą instalacji DGP. Jest to nieco trudniejsze z punktu widzenia wydajnego sterowania ilością dostarczanego ciepła. W przypadku instalacji wodnej wystarczy mieć bufor ciepła, który w razie potrzeby odbierze od kominka nadmiar ciepła lub uzupełni jego niedomiar (pod koniec nocy, gdy ogień w kominku będzie wygasać, a nikt nie dołoży opału). A ilość ciepła dostarczanego do pokoi można łatwo regulować zaworami termostatycznymi.

W instalacji DGP sterować można tylko ilością dostarczanego powietrza (regulowane anemostaty, przepustnice) albo jego temperaturą (tym większa, im bardziej pali się w kominku). Zgranie tego w sprawnie działający system z sensowną automatyką nie jest łatwe.

Proszę tylko pamiętać, że kominek nie powinien być jedynym źródłem ciepła w domu!

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*