Kominek elektryczny czy tradycyjny?

Jeśli budujemy albo przebudowujemy czy remontujemy dom i zapragniemy mieć kominek, przez moment będziemy mieć właśnie taki dylemat, jak zapisany w tytule tego wpisu. Zaczniemy się zastanawiać, czy lepiej wybrać kominek tradycyjny czy elektryczny.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zależnie od naszych upodobań będzie ona inna. Największe znaczenie ma przecież tak naprawdę cel kupienia tego kominka. Dlatego podejdźmy do tematu od tej strony.

Skoro w ogóle pojawia się takie pytanie, to najpewniej inwestor chce mieć w domu kominek dekoracyjny. Czyli taki, który po prostu będzie ładnie wyglądać, a kwestia wytwarzania przez niego ciepła jest drugorzędna, albo w ogóle nieistotna.

Jeśli rzeczywiście tak jest, to kominek elektryczny będzie chyba lepszym wyborem, ze względu na niższą cenę i większą łatwość montażu. Wystarczy zrobić trochę miejsca na ścianie i doprowadzić tam przewód zasilający, by cieszyć się widokiem elektrycznego kominka — a także pewnymi ilościami dostarczanego przez niego ciepła. Jego moc nie będzie znacząco większa od elektrycznego grzejnika, więc całego domu na pewno nie ogrzeje. Ale jedno pomieszczenie, zwłaszcza jeśli jest dobrze docieplone, z łatwością.

Przykład takiego urządzenia, które jednocześnie ładnie wygląda, a także trochę grzeje, można znaleźć w tym wpisie.

Ale jeśli podstawową funkcją kominka ma być dostarczanie ciepła, to lepszym wyborem może być jednak kominek tradycyjny. Ten wymaga oczywiście większych inwestycji, bo kupić trzeba wkład, komin, wykonać obudowę i ewentualnie rozprowadzenie ciepła, ale z pewnością ma on szanse dawać znacznie tańsze ciepło, niż elektryczny. Przecież drewno do kominka jest znacznie tańsze, niż energia elektryczna, nawet w nocnej strefie taryfowej.

Musimy się jednak liczyć z faktem, że kominek w takim przypadku będzie naprawdę mocno eksploatowany. Innymi słowy, trzeba będzie do niego regularnie dokładać, często go czyścić, wybierać popiół, itd. W wielu przypadkach lepszym wyjściem będzie zakup porządnego kotła na drewno, który na pewno ma lepszą sprawność, niż kominek — a do tego, dla dekoracji, kominka elektrycznego lub na biopaliwo.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: , .

One single comment

  1. Ann pisze:

    Od dawna już się zastanawiałam nad kominkiem w swoim domu. Który lepszy czy elektryczny czy tradycyjny? Miałaby on pełnić głownie funkcję dekoracyjną, więc już jestem pewna, że postawię na kominek elektryczny. Nie wydam za dużo pieniędzy, łatwo się go zamontują jak i również uruchomię go bez większych problemów, kiedy tylko będę miała na to ochotę. Do tego jeszcze będzie ciepło w pomieszczeniu. Dziękuję za rozwianie moim wątpliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*