Kominek trójstronny

Jeśli w domu mamy kawałek ściany kończącej się w środku pokoju, to może być to świetne miejsce by zamontować kominek trójstronny.

Taki kominek ma aż trzy szyby, więc daje naprawdę niedające się z niczym porównać wrażenia wizualne. Nie da się go porównać nawet z kominkiem dwustronnym, a co dopiero z kominkiem z szybą pryzmatyczną.

Przykład aranżacji takiego kominka można zobaczyć na poniższej fotografii.

kominek trójstronny zamontowany w ścianie w salonie

Kominek, który posiada aż trzy szyby, z całą pewnością będzie wyglądać atrakcyjnie. Szkoda, że na zdjęciu w kominku się nie pali, bo z całą pewnością wyglądałoby jeszcze lepiej.

Musimy jednak uczciwie sobie powiedzieć, że kominek trójstronny to tylko i wyłącznie dekoracja. Bardzo droga, dodam, bo znacznie droższa choćby od kominka na biopaliwo. Wprawdzie najtańszy wkład tego typu (Zuzia 16 kW firmy Kratki) można kupić za mniej niż 2 000 PLN, to jednak są jeszcze pozostałe koszty kominka (komin, itd.).

Wspominam o tym dlatego, że kominek trójstronny zdecydowaną większość ciepła oddaje bezpośrednio do pomieszczenia przez szybę. Tu nie ma gdzie umieścić użebrowania do podgrzewania powietrza, ani płaszcza wodnego. Z tego względu taki kominek grzeje tylko pokój, w którym go zamontowano — choć trzeba też przyznać, że te trzy szyby dają dość duży kąt wypromieniowywania ciepła. Znacznie, znacznie większy, niż w przypadku zwykłego kominka, nawet pryzmatycznego.

Jeśli zatem kogoś na zakup takiego kominka stać i zdaje sobie sprawę z tego, że będzie mógł nim co najwyżej dogrzać salon, to oczywiście jest to właściwa decyzja. Jeśli zaś komuś się zdaje, że kominkiem tego typu można również ogrzać pozostałe pomieszczenia w domu, to niestety jest w błędzie, bo takiej możliwości nie ma.

Osobiście jednak w ogóle nie bardzo widzę zastosowanie dla kominka z trzema szybami. Bo wymaga on przecież posiadania odpowiedniej ściany we właściwym miejscu — a budować ścianę tylko po to, by umieścić w niej kominek, to już w ogóle jest bez sensu.

Źródło: angieslist.com via Angie’s List on Pinterest

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*