Kominki akumulacyjne

Jeśli kominek budowany jest w domu dobrze ocieplonym, istnieje ryzyko, że będzie przegrzewać pomieszczenie, w którym powstanie. Jeśli nie będzie podłączony do instalacji centralnego ogrzewania i zasobnika ciepła, przestanie ogrzewać salon już wkrótce po wygaśnięciu ognia.

Aby tego uniknąć, buduje się kominki akumulacyjne, tj. z ciężką, masywną obudową. Będzie ona się ogrzewać, pochłaniając w ten sposób duże ilości ciepła. Następnie w dłuższej perspektywie będzie to ciepło oddawać do pomieszczenia. To daje w pewnym stopni zabezpieczenie przed przegrzewaniem, a z drugiej strony zmniejsza częstotliwość rozpalania w kominku.

Kominki akumulacyjne w budowie są nieco podobne do pieców kaflowych. Temu samemu zresztą służą, bo mają za zadanie efektywnie ogrzewać pomieszczenie nie tylko w czasie pracy. Również po wygaszeniu ognia będą oddawać ciepło nagromadzone w masywnych elementach kominka.

Akumulacja ciepła odbywa się nie tylko w samej obudowie, ale również inaczej prowadzi się kanał dymowy. Zamiast prowadzić go wprost nad dach i do atmosfery, zawraca się go kilkukrotnie, by możliwie wydłużyć drogę dymu. Dzięki temu, będzie on mógł mocno się schłodzić, oddając ciepło do masywnych elementów, w których zostanie przechowane na później.

Sprawność takiego kominka akumulacyjnego będzie nieco mniejsza, niż kominka z płaszczem wodnym. Ciepło przechowywane jest w dość wysokiej temperaturze, w porównaniu do wody opuszczającej płaszcz wodny. A to oznacza, że z dymu można było odebrać mniej ciepła, niż w przypadku kominka-kotła.

Naturalnie moc paleniska musi być wyższa, niż w przypadku tradycyjnego kominka. On jednorazowym rozpaleniem na kilka godzin musi wytworzyć tyle ciepła, by później móc przez co najmniej kilkanaście godzin oddawać je z obudowy do pokoju. A zatem jego moc powinna być znacznie wyższa, niż obciążenie cieplne pokoju (wielkość strat ciepła z pokoju przez przegrody i na drodze wentylacji).

Takie kominki noszą niekiedy nazwę kominków ciepłych, o ciepłej obudowie. Wynika to z faktu, że ich obudowa wykonywana jest w taki sposób, by nie była izolowana cieplnie od wkładu. Bo to by przecież uniemożliwiło oddawanie energii cieplnej do pomieszczenia, a zatem przeczyłoby idei samego kominka akumulacyjnego.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*