Kominki dekoracyjne

Czasem jedynym kryterium wyboru do domu kominka, jest by ładnie wyglądał. Ma bowiem stanowić element urozmaicający wystrój pokoju, domu lub mieszkania. W takim przypadku należy po prostu szukać do domu kominka dekoracyjnego.

Pod tym pojęciem mieszczą się wszystkie te kominki, które nie służą przede wszystkim do wytwarzania ciepła (jak tradycyjne kominki na drewno). Ich podstawowym zadaniem ma być prezentowanie ładnych, atrakcyjnych wizualnie płomieni, mogą przy tym jednak wytwarzać też trochę ciepła.

I mamy w gruncie rzeczy 3 rodzaje takich kominków:

Gazowe kominki dekoracyjne

W zasadzie tego rodzaju kominki najbardziej przypominają tradycyjne, gazowe. I w najmniejszym stopniu można je uznać za dekoracyjne. Ale spójrzmy na sprawę nieco inaczej.

W Polsce (zresztą nie tylko u nas) gaz ziemny jako paliwo do ogrzewania wykorzystuje się raczej w inny sposób — spalając w kotle gazowym. Za oceanem — raczej w piecu gazowym, bo tam jest raczej ogrzewanie powietrzne. Więc jeśli ktoś montuje sobie w salonie kominek na gaz, to robi to wyłącznie po to, by mieć dekorację, która oczywiście też daje ciepło. Ale podstawowym źródłem ciepła dla domu jest jednak coś innego.

Taki kominek potrzebuje odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza, bo spala sporo gazu i może mieć sporą moc. Za to wygląda ładnie, może używać gazu ziemnego lub propanu z butli (jak ktoś ma ogrzewanie na gaz ciekły). Łatwo się go rozpala i gasi. Same zalety. Eksploatacja też nie jest (bardzo) droga. Oczywiście daje też sporo ciepła.

Dekoracyjne biokominki

Biokominki są bio bo spalają bioetanol, czyli alkohol etylowy pochodzenia roślinnego. Ale to trochę mylące pojęcie, bo z tego punktu widzenia bio są też kominki na drewno, które jest surowcem tak samo odnawialnym (albo nawet bardziej), niż bioetanol.

Tak czy siak, mają one postać palnika, do którego nalewa się ciekłego lub żelowanego paliwa, a następnie się je podpala. Można je montować na ścianach, można ustawić na stole. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanego biokominka, bo modele są bardzo różne. Najtańszy można kupić już za mniej niż 200 PLN.

Naturalnie, kominki na etanol dają ciepło, ale także wzbogacają powietrze w domu w wilgoć, bo przecież nie mają komina i produkty spalania pozostają w powietrzu w domu. To nie jest problemem, bo w dzisiejszych budynkach raczej do czynienia mamy z przesuszonym powietrzem…

Kominki elektryczne dla ozdoby

Tu mamy do czynienia tylko z atrapą płomieni, bo przecież energii elektrycznej na płomienie się zamienić nie da. Chyba, że w telewizorze, ale też będzie to tylko pewnego rodzaju ersatz. Z całą pewnością jednak takie kominki dają też ciepło, w niewielkich ilościach, a więc dogrzewają pomieszczenia. 

Można byłoby takimi kominkami ogrzać cały dom, gdyby zamontować po jednym kominku w każdym pokoju. Ale raczej nie ma to sensu. Już lepiej (ale też źle) byłoby użyć w tym celu paneli grzewczych na podczerwień.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*