Kominki dwustronne

Pisałem niedawno o kominkach narożnych, czyli takich wyposażonych w dwie szyby zamontowane pod kątem prostym. Dziś będzie o kominkach z dwiema szybami zamontowanymi na przeciw siebie — czyli o kominkach dwustronnych.

Tego typu modele mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcemy cieszyć się widokiem ognia z dwóch pomieszczeń, a nie chcemy lub nie mamy możliwości zamontowania dwóch osobnych kominków.

Dwustronne kominki montowane są najczęściej w ścianach wewnętrznych lub innego rodzaju przepierzeniach. Ponieważ posiadają z obydwu stron szyby, raczej nie stosuje się ich tam, gdzie jedno pomieszczenie wymaga większej ilości prywatności. Trudno sobie bowiem wyobrazić okno między pokojem a łazienką — a takim oknem właśnie stanie się wygaszony kominek. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być zasłanianie go na czas korzystania z łazienki, ale w ogóle po co komu widok ognia w łazience właśnie?

Takie kominki montuje się raczej po prostu tam, gdzie ma to sens, zamiast szukać sensu do ich montażu, „bo mi się takie kominki podobają”. Ale nie zawsze jest to zrobione z głową (moim skromnym zdaniem).

Kominki dwustronne - przykład takiego urządzenia

Przykład kominka dwustronnego: gazowy Regency Horizon HZ42ST.

Weźmy przykład z powyższej fotografii. Tu kominek znajduje się w betonowej ściance między salonem a jadalnią. W obydwu tych pomieszczeniach można cieszyć się widokiem ognia. Tym bardziej, że między stołem w jadalni a ścianką nie ma szóstego krzesła.

Fotografia przedstawia zabudowany kominek gazowy Regency Horizon HZ42ST, który występuje w wersji na gaz ziemny i propan, o mocy odpowiednio 7,6 lub 10,8 kW (zależnie od paliwa). Nie wymaga on instalacji komina, bo spaliny mogą być odprowadzane bezpośrednio przez ścianę.

Ale oczywiście takie kominki dwustronne można też kupić na drewno. Technicznie rzecz ujmując są to wkłady kominkowe, wymagające następnie zabudowania. Weźmy za przykład wkład z płaszczem LECHMA PL-190 Dwustronny Standard 15 kW, który w chwili pisania tych słów kosztuje na Allegro 6 765 PLN brutto. Nie jest to mało, ale w niektórych sytuacjach warto wydać tyle pieniędzy…

Źródło fotki: slodive.com via Elisa on Pinterest

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*