Kominki gazowe

W wielu przypadkach w domu czy mieszkaniu nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego kominka na drewno. Może to wynikać z niemożliwości zamontowania w domu dodatkowego komina, ale także ze względu na przepisy budowlane. W niektórych miejscowościach zabrania się bowiem montażu urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

W takich sytuacjach proponuję zawsze montaż kominka dekoracyjnego – na biopaliwo, elektrycznego, albo gazowego. Dziś chciałem napisać właśnie o kominkach gazowych.

Kominki gazowe nie są jeszcze w Polsce zbyt popularne i zastanawiam się z czego to w sumie wynika. Po pierwsze, prawdopodobnie z małej liczby takich urządzeń dostępnych na polskim rynku. Po drugie, inwestorzy często nawet nie wiedzą, że mogą sobie zainstalować taki kominek. Gdy więc chcą mieć kominek dekoracyjny, z którego pomocą czasem będą też ogrzewać lub dogrzewać dom, montują kominek na drewno, wykonują dodatkowy komin i doprowadzenie powietrza. Po trzecie, gaz ziemny czy propan są paliwami znacznie droższymi niż drewno. Jeśli zatem kominek ma ogrzewać pomieszczenia w budynku, to raczej wybiera się taki, który może spalać tanie drewno.

Wielką, jeśli nie największą zaletą kominka gazowego, jest brak konieczności montowania do niego komina. Spaliny z takiego kominka można odprowadzać przez poziomy kanał przepuszczony przez ścianę. Nie ma zatem konieczności montowania komina, który może kosztować więcej, niż sam wkład kominkowy. Jedynym kłopotem jest doprowadzenie do kominka gazu, co oznacza konieczność poprowadzenia rurki z gazem na zewnątrz ścian. Takie niestety mamy w Polsce przepisy budowlane i na to się za wiele poradzić nie da.
Kominki gazowe bardzo łatwo jest rozpalić, równie łatwo reguluje się ich moc. Bo przecież mają one palniki równie skomplikowane, jak i te w kuchenkach gazowych.

Osobiście widzę zastosowanie dla kominków gazowych raczej tylko jako dekorację. Bo po co montować w domu drugie źródło ciepła na ten sam gaz ziemny czy propan z butli? Wtedy nie ma z tego żadnej dodatkowej oszczędności. Dla oszczędności lepiej zamontować kominek na drewno.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .