Kominki grzewcze

Na rynku bardzo popularne są kominki grzewcze, dostępne w wielu modelach, rodzajach, formach i rozmiarach (mocach). Są znacznie częściej wybierane, niż np. kominki dekoracyjne.

Na łamach tego artykułu przejrzymy się rodzajom dostępnych kominków grzewczych. Poznamy także zalety i wady każdego z rodzajów, co ułatwi z pewnością dokonanie właściwego wyboru.

Kominki z płaszczem

Prawdopodobnie najpopularniejsze ze względu na to, że mogą funkcjonować niemal identycznie jak tradycyjne kotły centralnego ogrzewania. Jeśli więc taki kominek podłączyć do jednej instalacji z kotłem na propan (drogim w eksploatacji, ale wygodnym), to takie rozwiązanie pozwoli korzystać z jednego lub drugiego źródła.

Płaszcz wodny podłącza się bowiem do instalacji ogrzewczej identycznie, jak kocioł CO. Gdy w kominku się pali, ciepła woda ogrzewa cały dom, albo służy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Gdy zaś mieszkańcy domu mają ochotę odpocząć od rozpalania w kominku, mogą po prostu włączyć kocioł gazowy. Podobne układy występują w każdym przypadku, gdy kominek z płaszczem współpracuje w instalacji z innym źródłem ciepła.

Zazwyczaj to kominek jest źródłem podstawowym, uzupełnianym przez droższe źródło ciepła, np. wspomniany kocioł na propan, czy kocioł elektryczny. Takie rozwiązanie ma sens, bo kominek eksploatowany jest intensywnie, co pozwala osiągnąć niski koszt ogrzewania domu.

Czasem układ jest odwrotny, tj. kominek jest uzupełnieniem dla innego źródła, np. pompy ciepła powietrze-woda. Ona może mieć moc dostosowaną do zapotrzebowania na ciepło w okresach przejściowych, a przy największych mrozach konieczne będzie dodatkowo uruchomienie kominka.

Wadą kominka z płaszczem jest jego wyższa cena. Zaletą zaś, możliwość podłączenia do instalacji i używania jak innego kotła na drewno. To oznacza duży nakład pracy, ale też duże oszczędności. Niestety, kominki mają gorszą sprawność, niż nowoczesne kotły.

Kominki z dystrybucją powietrza

Innym rozwiązaniem centralnego ogrzewania domu z użyciem kominka jest ogrzewanie nadmuchowe gorącym powietrzem. Powietrze ogrzewane jest we wnętrzu obudowy kominkowej (od gorącego wkładu), a następnie rozprowadzane przewodami o dużej średnicy do kolejnych pokoi. To rozwiązanie wymaga wykonania osobnej instalacji dystrybuującej ciepło, tzw. instalacji dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Zaletą takiego kominka jest dość nieduża bezwładność, mniejsza, niż w przypadku instalacji z grzejnikami, płaszczem wodnym i dużą ilością wody w układzie CO. A to oznacza, że doskonale będzie się nadawać np. do domków letniskowych.

Wadą zaś jest mała sterowalność, no i konieczność wykonania zupełnie osobnej instalacji, bo kominka z DGP nie można podłączyć do wodnego CO.

Kominki powietrzne grzejące tylko salon

Podobnie działają kominki, które ogrzewają tylko salon, nie mają jedynie instalacji DGP. Ciepłe powietrze z obudowy dociera bezpośrednio do salonu i tam pozostaje.

Zalety? Niższa cena.

Wady? Może ogrzać tylko salon, ale jeśli ktoś świadomie wybiera taki układ, na pewno zdaje sobie z tego sprawę.

Kominki grzewcze akumulacyjne

Kominki akumulacyjne to takie, które posiadają masywną obudowę umożliwiającą gromadzenie dużych ilości ciepła.

Stosowane są wtedy, gdy mają ogrzewać salon jeszcze długo po wygaszeniu. Jednocześnie ogrzewanie zaczynają nieco później, bo dopiero po nagrzaniu obudowy.

Ich zaletą jest możliwość rzadszego rozpalania, jeśli mają służyć jako główne źródło ciepła dla salonu. Bo raz rozpalony kominek będzie w stanie zakumulować większą ilość ciepła, która ogrzeje pomieszczenie także przez dość długi czas po zgaszeniu ognia.

Wadą jest większy koszt i większa trudność wykonania obudowy, niż w przypadku kominka z obudową lekką.

Tylko że lekkie obudowy to najczęściej płyty kartonowo-gipsowe i wełna mineralna, a tych materiałów się już do wykonywania obudów nie zaleca.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*