Narożniki w pokojach można wykorzystywać do zainstalowania kominka w dwójnasób. W rogu pokoju można sprytnie umieścić kominek. Albo można na narożniku ściany zamontować kominek z wkładem narożnym. O tym drugim rozwiązaniu chciałem dziś napisać.
Kominek narożny ma dwie szyby, przez co możliwe jest obserwowanie płonącego w jego wnętrzu ognia z dwóch stron. A jeśli jest dobrze zaaranżowany, płomień widoczny jest z kąta przekraczającego 180 stopni.
Naturalnie taki kominek będzie oddawać więcej ciepła na drodze promieniowania (bezpośrednio do pomieszczenia) niż wkłady z małą, pojedynczą szybą. Tu raczej też nie zastosuje się szyby podwójnej, ograniczającej ilość ciepła wypromieniowywanego przez płomienie do pokoju.
Efekt wizualny w takim kominku jest z całą pewnością bardziej atrakcyjny, niż w przypadku kominka z pojedynczą szybą. Ale i możliwości jego zamontowania jest znacznie, znacznie mniej. Trzeba w tym celu mieć fragment ściany o odpowiednim kształcie i ekspozycji. Albo można po prostu zbudować taką ścianę tylko dla potrzeb kominka. Ale czy to ma sens?
Przyjrzyjmy się przykładowi takiego kominka, widocznemu na powyższej fotografii. Jest to model ECCO 68 CORNER belgijskiej firmy Flam, który na rynku występuje w wersji prawej i lewej (stanowią dla siebie jakby odbicia lustrzane). Wkład ten waży 165 kg i mieści w sobie polana o długości aż do 50 cm. Przeznaczony jest dla kanałów kominowych o średnicy 20 cm. Według producenta może ogrzać nawet 400 m³ dobrze zaizolowanego budynku. Pytanie tylko, co producent ma na myśli, pisząc o dobrej izolacji.
Kominki narożne bardzo rzadko występują w wersji z płaszczem wodnym. Zresztą moim zdaniem jest to zupełnie bezsensowne. Bo albo kładziemy nacisk na oglądanie płomienia z różnych stron i robimy kominek narożny, dwu- bądź trzystronny (panoramiczny), albo ma to być kocioł, efektywnie podgrzewający wodę w instalacji grzewczej. W tym drugim przypadku montujemy kominek z płaszczem.
Jeśli coś ma być do wszystkiego, to zazwyczaj jest do niczego. Obawiam się, że to się w tym przypadku sprawdza.
Source: archiexpo.com via Sarah on Pinterest
Dodaj komentarz