Nowoczesne kominki

Z punktu widzenia aranżacji, kominki można zaaranżować niemal w dowolny sposób. Można wykonać obudowę ze szkła i stali, z drewna, albo z ubijanej gliny. Czym więc są te nowoczesne kominki, o które tak często pytają ludzie w salonach sprzedaży wkładów?

Dla mnie aranżacja kominka i sposób wykończenia jego obudowy jest problemem kompletnie pomijalnym. Ma on dla mnie taki sam ciężar i znaczenie, jak ustalenie, czy kafelki na podłodze mają być beżowe, w kolorze sjena palona czy może raczej sjena surowa.

Nowoczesne kominki to przede wszystkim efektywne źródła ciepła, spalające drewno z możliwie wysoką sprawnością i dobrze rozprowadzające ciepło po domu!

Moim zdaniem szczytem rozwoju techniki ogrzewania domów kominkami są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Urządzenia te funkcjonują niemal identycznie jak kotły centralnego ogrzewania na drewno. Spalają drewno kominkowe, zamieniając energię w nim zawartą na wysoką temperaturę gazów, którą następnie od wkładu odbiera woda krążąca w płaszczu. Woda później trafia do instalacji CO, dostarczając ciepło do kolejnych pomieszczeń z pomocą grzejników, czy nawet ogrzewania podłogowego.

Nowoczesne kominki mają zatem wkłady z płaszczem wodnym, zimną obudowę, ale także muszą spełnić (w mojej ocenie) jeszcze kilka warunków.

Po pierwsze, powinny mieć porządną, podwójną szybę. To pozwala zmniejszyć ilość ciepła docierającą bezpośrednio do salonu, co zabezpieczy go przed przegrzewaniem. Niższa temperatura szyby to także mniejsze ryzyko oparzenia. Z kolei wewnętrzna powierzchnia szyby może się nagrzewać bardziej, dzięki czemu będzie ona w mniejszym stopniu pokrywać się sadzą.

Po drugie, muszą mieć doprowadzenie powietrza do spalania bezpośrednio do wnętrza wkładu. Powietrze nie powinno być czerpane z pomieszczenia, w którym kominek stoi, przez żadne otwory lub nieszczelności. Oczywiście nie sposób wykonać absolutnie hermetyczny wkład kominkowy, więc zawsze niewielkie ilości powietrza kominek będzie pobierać z salonu. Ważne jednak, by zdecydowaną większość tego ciepła czerpał bezpośrednio z zewnątrz, odpowiednim, zaizolowanym kanałem.

Po trzecie, powinny być podłączone do bufora-zasobnika ciepła. Tylko takie rozwiązanie pozwoli magazynować duże ilości ciepła na później, przez co kominek można rozpalać nawet jedynie raz na kilka dni. Nowoczesność to także komfort i wygoda, a palenie w kominku non-stop jest od nich bardzo odległe.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*