Kominki pryzmatyczne

Bardzo atrakcyjne wizualnie są tak zwane kominki pryzmatyczne, czyli te z potrójną szybą, wychodzącą niemal do wnętrza pokoju. Nie dość, że niebanalnie wyglądają, to jeszcze lepiej oddają ciepło przez promieniowanie do wnętrza pokoju.

W zasadzie to należałoby powiedzieć, że pryzmatyczny musi być najpierw sam wkład. Bo to od jego konstrukcji uzależniony jest sposób mocowania w nim szyby. Jeśli mamy wkład z szybą płaską, a chcemy szyby pryzmatycznej, musimy po prostu wymienić wkład. Zresztą doskonale widać to na przykładzie poniższego wkładu.

Wkład widoczny na poniższej fotografii, PRESTIGE 181.18 N-AL, ma moc cieplną 4-8 kW i łączy się z kominem o średnicy 180 mm. Posiada przyłącze do powietrza dostarczanego z zewnątrz i umożliwia spalanie polan o długości nawet 45 cm. Trzy szyby umieszczone w drzwiczkach nie tworzą jednej płaszczyzny. Dwie mniejsze są umieszczone pod pewnym kątem w stosunku do największej, co całość upodabnia do wykusza, którym niekiedy ozdabia się domy. Taki układ szyb wymusza odpowiedni kształt drzwiczek do kominka, ale także i samego wkładu kominkowego.

pryzmatyczny kominek (wkład kominkowy)

Kominek (wkład kominkowy) z szybą pryzmatyczną – PRESTIGE 181.18 N-AL.

Kominki pryzmatyczne są niestety droższe od takich z pojedynczą, płaską szybą. Trudno wymagać, by było inaczej, bowiem ich konstrukcja wymaga znacznie większej finezji. W zamian za wyższy koszt otrzymujemy jednak urządzenie, które świetnie prezentuje się we wnętrzu domu, zapewniając niezapomniane wrażenia wizualne. Jeśli komuś zależy na uatrakcyjnieniu płaskiej ściany z kominkiem, dobrym pomysłem będzie kominek pryzmatyczny.

Warto wspomnieć, że w odróżnieniu od innych kominków z więcej niż jedną szybą (np. narożnych czy dwustronnych) nie wymaga specjalnego miejsca do montażu. Można go bowiem umieścić w dowolnej ścianie, czy obudowie kominkowej. Dzięki konstrukcji ma się jednak w pewnym sensie wrażenie, jakby płomienie wychodziły z obudowy kominkowej do wnętrza pomieszczenia. Krok dalej jest tylko rozpalenie ogniska na środku dywanu, ale na to nie każdy z nas będzie skłonny się zdecydować.

Źródło fotografii: www.haassohn.com.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>