Kominki steatytowe

W dzisiejszym artykule będzie o steatycie i wykonanych z niego kominkach.

Steatyt to materiał dość ciekawy. Jest to minerał, łupek metamorficzny, powstały pod działaniem wysokiego ciśnienia i temperatury.

Wykorzystywany m.in. do rzeźbienia, ze względu na łatwość obróbki. Na przykład zewnętrzne warstwy posągu Chrystusa z Rio de Janeiro wykonane są właśnie z tego materiału. Gładkie powierzchnie obrobionych elementów znajdują zastosowanie także przy wykonywaniu form odlewniczych. Można też kupić kamienne kostki lodu, wykorzystywane do chłodzenia napojów bez ich rozcieńczania wodą. One też wykonywane są ze steatytu.

A teraz na polskim rynku pojawiają kominki z elementami z tego minerału. Czy warto je kupić?

Spory wysiłek włożył jeden z dystrybutorów takich kominków, bo niemalże od podstaw stworzył na temat steatytu artykuł na Wikipedii. Nie podaję do niego odnośnika, bo ze względu na ten fakt, nie mam do treści artykułu zaufania.

Na innych stronach mowa m.in. o tym, że ten minerał nagrzewa się szybko i długo oddaje ciepło, co niby miałoby uzasadniać jego wykorzystywanie w budowie pieców lub kominków. Tylko że ta cecha wcale nie jest niczym unikalnym — tak zachowywać się będzie każdy materiał o wysokim cieple właściwym i współczynniku przewodzenia ciepła.

Tak czy siak, jeśli rzeczywiście kominki steatytowe mają takie zalety, to w zasadzie możemy je przyrównać do innych kominków akumulacyjnych. Nie ma tu nic szczególnego — ot, kominek, w którym pali się bardzo intensywnie (dla uzyskania wysokich temperatur), by szybko go nagrzać. Później, dzięki dużej masie (a zatem dużej pojemności cieplnej) będzie on wolniej oddawać ciepło do otoczenia.

Takie rozwiązania są korzystne tylko wtedy, gdy kominek nie jest podłączony do systemu rozprowadzającego ciepło — niezależnie od tego, czy będzie to wodne centralne ogrzewanie, czy system dystrybucji gorącego powietrza.

W każdym z omówionych przypadków bowiem, istotne jest, by kominek miał małą bezwładność, a zatem szybko dostarczał ciepło w formie nagrzanej wody lub ogrzanego powietrza.

A kominki steatytowe rozgrzewają się (relatywnie) wolno, za to długo oddają ciepło. To ma sens tam, gdzie kominek ma ogrzewać pokój samodzielnie i chcemy w nim palić raz, a dobrze.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*