Kominki z gilotyną

Dość ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych kominkach bywa otwieranie szyby za pomocą tzw. gilotyny, czyli poprzez unoszenie drzwiczek pionowo do góry. Jeśli mam być szczery, nie widzę wielu zalet takiego rozwiązania w stosunku do zwykłego otwierania drzwiczek, ale może to tylko moje uprzedzenie.

Unoszenie drzwiczek do góry odbywa się z pomocą wymyślnego mechanizmu linek, rolki i przeciwwagi. To powoduje, że nie trzeba w tym celu używać dużej siły, a jednocześnie umożliwia utrzymanie drzwiczek-gilotyny na dowolnej wysokości.

Sporą linię tanich kominków z gilotyną oferuje polski producent Kratki.pl. Weźmy za przykład przedstawiony poniżej wkład kominkowy do ogrzewania powietrznego Oliwia z gilotyną, o mocy 18 kW (źródło fotki).

kominek z gilotyną (wkład) Oliwia

Front tego wkładu wykonany jest z blachy kotłowej grubości 4 mm. Drzwiczki otwierają się do góry, ale oczywiście muszą się też jeszcze otwierać inaczej. Po co? Bo w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwości umycia od wewnątrz szyby, przez co bardzo szybko zarosłaby sadzą w sposób uniemożliwiający oglądanie ognia w palenisku.

W tym przypadku otwieranie szyby odbywa się z pomocą specjalnego klucza, który należy wsunąć w szczelinę nad szybą, a następnie przekręcić. Później można już otworzyć szybę analogicznie, jak w piekarniku, uchylając ją od góry. Umożliwia to wygodne i dokładne jej umycie.

Ze względu na całkowicie szczelną szybę, ten kominek nie posiada szybra, aby nie było możliwe całkowite zdławienie powietrza do spalania. Chodzi o to, by w kominku nie powstał toksyczny, a jednocześnie palny i wybuchowy tlenek węgla, który po otwarciu drzwiczek lub przepływu powietrza mógłby się bardzo szybko zapalić w niebezpieczny sposób.

Szczelność szyby z pewnością jest wielką zaletą, bo moim zdaniem kominek powinien powietrze do spalania pobierać z zewnątrz, nie zaś z wnętrza budynku. W ten sposób przyczyniałby się bowiem do jego wychładzania (ciepłe powietrze do spalania z salonu byłoby zastępowane przez zimne powietrze wpadające przez nawiewniki w oknach). Ale innych zalet kominków z gilotyną nie widzę, mimo szczerych chęci. 😉

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*