Kominki zewnętrzne

Prawdziwą ekstrawagancją jest montaż kominka zewnętrznego. Jest to obudowane palenisko, w którym można rozpalać ogień by cieszyć się nim siedząc na tarasie. Uważam to za wyjątkową ekstrawagancję, bo z takiego kominka przyjdzie zazwyczaj skorzystać nie więcej niż kilka razy w ciągu roku.

Takie urządzenie można zamontować w domu wtedy, gdy planujemy spędzać wiele czasu na świeżym powietrzu. Przyda się ono podczas chłodnych letnich i jesiennych wieczorów, ale moim zdaniem nie należy przeceniać ich użyteczności.

Kominki zewnętrzne ogrzewają osoby korzystające z nich tylko na drodze promieniowania. A więc palenisko musi być otwarte i raczej rozłożyste, by gorące płomienie mogły wypromieniowywać możliwie dużo ciepła. I tak, bez względu na konstrukcję, kominek taki będzie ogrzewać tylko osoby znajdujące się w bezpośredniej jego bliskości.
Kominki zewnętrzne najczęściej są wykonywane w wersji murowanej. Nic w tym dziwnego, bo obudowa kominka musi wytrzymać oddziaływanie wszystkich warunków atmosferycznych – promieni słonecznych, deszczu, wiatru i śniegu. Dobrze byłoby, by była wodoszczelna, żeby woda nie mogła wnikać np. pomiędzy poszczególne cegły, bo jej zamarznięcie spowodowałoby uszkodzenie obudowy.

Często wykonuje się kominek zewnętrzny przy tej samej ścianie, przy której (wewnątrz) ustawiony jest kominek w salonie. Można dzięki temu wybudować od razu jeden podwójny komin, co znacząco obniża koszty. Dzięki temu obróbki blacharskie na dachu wykonuje się tylko raz. W mniejszym stopniu konieczne jest też przeprojektowanie konstrukcji dachu, aby krokwie mogły ominąć komin.

Takie rozwiązanie oznacza jednak większą ucieczkę ciepła z domu. Nieocieplony komin stanowić będzie naprawdę duży mostek cieplny, którym ciepło będzie uciekać na zewnątrz.

W przypadku kominków montowanych na zewnątrz naturalnie nie ma kłopotu z doprowadzeniem powietrza do spalania. Mogą one sobie go czerpać dowolnie wiele. Nie jest natomiast łatwo regulować wydajność procesu spalania, co wynika ze specyfiki otwartego paleniska. Nie ma przecież możliwości regulacji powietrza do spalania. Jedyne, co można zrobić, to dławić ciąg kominowy za pomocą szybra.

Osobiście bym się na taki kominek nie zdecydował, ale to przecież kwestia gustu i budżetu.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*