Otwarty czy z wkładem?

Jednym z rodzajów kominków są kominki otwarte, nieobudowane w żaden sposób szybą. W niesprzyjających okolicznościach mogą zadymić pomieszczenie. Zależy to od odpowiedniego ciągu, gdzie zasysane chłodne powietrze, pod wpływem praw fizyki, będzie wyciągane na zewnątrz.

W tego rodzaju kominkach powstaje więcej popiołu niż w kominkach zamkniętymi – z wkładami i w większości przypadków nie ma w nich popielnika. Popiół należy, więc usuwać za pomocą szufelki, najlepiej po każdym paleniu. Można też zamontować ruszt, pod którym umieścimy szufladę na popiół.

Kominki otwarte nie są najlepszym pomysłem na ogrzanie domu, ponieważ tylko niewielka część energii powstającej podczas spalania pozostaje, w postaci ciepła, większość energii ucieka do komina. W przypadku gdzie zastosowane są wkłady kominkowe 80% energii pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła.

Kominki otwarte zużywają więc znacznie więcej drewna niż zamknięte. Zatkane kanały wylotowe mogą uniemożliwić wydostawanie się dymu kominem, w ekstremalnych przypadkach może to grozić domownikom zaczadzeniem. Kominki otwarte proponowane są osobom, które ponad walory grzewcze cenią sobie, aspekt wizualny, ponieważ otwarty kominek wprowadzi do salonu pozytywny nastrój.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*