Kominek panoramiczny

Kominek panoramiczny to taki, który ma dość nietypowe proporcje komory spalania. Nie jest ona zbliżona kształtem do sześcianu, tylko jak gdyby rozciągnięta w poziomie.

Chodzi o to, by kształt szyby kominkowej był mniej więcej w podobnych proporcjach, jak panoramiczny obraz w kinie. Po zapaleniu, taki kominek wygląda jeszcze bardziej atrakcyjnie, niż zwykły.

Ale oczywiście wiąże się to z pewnymi ograniczeniami.

Po pierwsze, komora spalania w takim kominku ma zupełnie inny kształt i proporcje. Z tego względu możliwe jest, że samo spalanie drewna będzie odbywać się mniej efektywnie. Trudniej jest bowiem w tak dużej przestrzeni efektywnie rozprowadzić powietrze do podtrzymania spalania, trudniej jest też odebrać spaliny.

Wydaje mi się, że na rynku nie ma kominków panoramicznych z płaszczem, co jest w pewnym sensie potwierdzeniem tej tezy. Mam tu na myśli kominek panoramiczny wedle tej definicji, którą podałem, bo czasem mianem panoramicznych określa się te z zaokrągloną szybą.

Trzeba więc sobie uświadomić, że taki kominek ma przede wszystkim funkcję dekoracyjną. I nie bez przyczyny pojawiają się też panoramiczne kominki gazowe lub na biopaliwo.

kominek panoramiczny z linii x-fires

Widoczny na powyższej fotografii kominek panoramiczny opalany jest gazem. Jest to produkt firmy dim’ora® z linii X-Fires. Co ciekawe, korzysta z gazu ziemnego (metanu), ale do odprowadzania spalin nie wymaga komina. Jego moc grzewcza nie jest jednak duża — to ledwie 2,6 kW, co wprost wskazuje, że jest to urządzenie niemal wyłącznie dekoracyjne.

Można też kupić kominek panoramiczny opalany biopaliwem. Będzie on jeszcze droższy w eksploatacji od tradycyjnego, a także od gazowego, ale będzie najłatwiejszy w zamontowaniu — bo nie wymaga ani dostarczenia gazu, ani odprowadzenia dymu. Wystarczy wlać paliwo i podpalić je.

Oczywiście zarówno widoczny na zdjęciu kominek gazowy, jak i taki na biopaliwo, będą wyglądać na bardziej „płaskie” od kominka na drewno. Bo ten ostatni ma komorę spalania, która ciągnie się na kilkadziesiąt centymetrów w głąb ściany, co daje wrażenie znacznie bardziej przestrzennego ognia. Ale i tak o urodzie takiego urządzenia decyduje to, jak długo szyba pozostaje czysta. 😉

Source: archiproducts.com via Archiproducts .com on Pinterest

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*