Pieco-kominki, czyli krzyżówka kominka z piecem kaflowym

Część z Czytelników tej strony może pamiętać czasy ogrzewania domów i mieszkań z wykorzystaniem pieców kaflowych. Ze względu na sentyment do nich, inwestorzy budujący swoje domy często pytają o tzw. pieco-kominki, które w pewnym sensie mogą działać w podobny sposób.

Generalnie nie jestem zwolennikiem ogrzewania za pomocą pieców kaflowych. Wielu ludziom się ten pomysł ogrzewania podoba, bo mają w pamięci, jak to świetnie działało. Rzecz w tym, że pamięć ludzka jest zawodna i pamiętamy tylko część faktów — że piece działały dobrze, bo generalnie w domach było zimno (zimniej, niż dziś), a do tego wymagały sporo pracy i opału.

Ich zdolność akumulacji ciepła wynikała z faktu zmieszczenia w obudowie pieca kilku kanałów, którymi płynęły rozgrzane spaliny, stopniowo oddając ciepło. Kanały wykonane były z materiałów ceramicznych o wysokiej gęstości i dużym cieple właściwym, co pozwalało im pochłaniać duże ilości ciepła.

Rzecz w tym, że akumulacja ciepła jest bardziej efektywna, gdy ma miejsce w niskich temperaturach. Bo gdy energię od spalin odbiera czynnik o niższej temperaturze, może schłodzić spaliny bardziej — a zimne spaliny to wysoka sprawność spalania, o czym wie każdy użytkownik kotła albo pieca kondensacyjnego.

Tymczasem w pieco-kominkach mamy do czynienia z masą akumulacyjną odbierającą ciepło przy temperaturach rzędu kilkuset stopni. Oczywiście im wyższa temperatura nagrzanego materiału, tym więcej ciepła przechowa (i dłużej będzie mógł to ciepło oddawać), ale także większa strata energii pod postacią gorących spalin uciekających przez komin.

Nie bez przyczyny ja polecam magazynowanie ciepła w buforze, a nie w elementach obudowy czy kanału kominowego.

Jeśli jednak ktoś się uprze na pieco-kominek, to warto pamiętać o tym, że:

  • im większa jego masa, tym więcej ciepła może akumulować,
  • im większa masa, tym dłużej się rozgrzewa,
  • ale także tym wolniej stygnie,
  • jeśli planujemy opalać go krótko a z ładunku ciepła korzystać długo, palenisko (którym będzie wkład kominkowy) musi mieć dużą moc,
  • każdy kominek wymaga pracy, ładowania drewna i czyszczenia, pomijając kominki elektryczne i gazowe.
Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*