Wodny wkład kominkowy

Wodny wkład kominkowy pozwala zamienić zwykły kominek w całkiem wydajny kocioł centralnego ogrzewania. Z jego pomocą można łatwo ogrzać cały dom (pod warunkiem, że nie jest olbrzymi ani bardzo źle ocieplony). I to bez montowania w domu dodatkowej instalacji do rozprowadzania ciepła — można go bowiem podłączyć do wodnej instalacji centralnego ogrzewania.

Wkład wodny, a dokładniej mówiąc wkład z płaszczem wodnym, ma w obudowie przestrzenie, które w czasie eksploatacji wypełnione są wodą. Ciepło z komory spalania przenika przez stal lub żeliwo i ogrzewa wodę.

To dlatego efektem działania kominka wodnego jest ciepła woda, która następnie rozprowadzana jest po domu. W typowym układzie nie powinna ona trafiać do grzejników bezpośrednio, chyba że w domu jest instalacja centralnego ogrzewania otwarta (z otwartym naczyniem wzbiorczym). Jeśli jest zamknięta (co jest coraz popularniejsze, bo takie instalacje są wymagane do podłączenia nowoczesnych kotłów gazowych i pomp ciepła), to trzeba zastosować po drodze wymiennik ciepła. Albo zamontować wkład wodny z wężownicą schładzającą.

Woda z kominka może też trafiać do zasobnika ciepłej wody użytkowej i służyć do jej przygotowywania. To rozwiązanie jest korzystne szczególnie latem, gdy chcemy rozpalić ogień w kominku, a jednocześnie zależy nam na tym, by wykorzystać do czegoś wytworzone ciepło.

Kominek z wkładem wodnym nie powinien być jedynym źródłem ciepła dla budynku (tak mówią przepisy), ale z powodzeniem może być źródłem podstawowym, uzupełnianym tylko w razie potrzeby przez inne źródła. W takim przypadku ogrzewanie domu jest dość tanie, bo kominek korzysta z jednego z najtańszych paliw, jakim jest niewątpliwie drewno kominkowe.

Z drugiej strony, im intensywniej używamy kominka wodnego, tym więcej mamy brudu w salonie, a drewno musimy wwozić do domu taczkami. Niestety, pod tym względem takie źródło ciepła jest wyjątkowo uciążliwe. Uważam, że lepszym wyjściem jest jednak zorganizowanie w domu osobnej kotłowni i wyposażenie jej w lepsze źródło ciepła. Takim z pewnością jest nowoczesny kocioł na drewno, choćby kocioł zgazowujący.

Wpis przypisany do kategorii: Rodzaje kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*