Kominki na topie

Obecnie na topie są kominki, umieszczane nie tylko w nowo wybudowanych domach. Ich instalacja jest również możliwa w starych kamienicach, które do tej pory były ocieplane piecami kaflowymi.

Trzeba będzie oczywiście dokonać sporej przebudowy, co jest potrzebne do zamontowania wkładów kominkowych. Warto choćby doprowadzić powietrze do spalania z zewnątrz. Następnie możemy przystąpić do instalacji takiego kominka. Warto zauważyć, że kominki znajdują miejsce w każdym niemalże dostępnym na rynku gotowym projekcie domu i fakt, że jest na nie moda, staje się niepodważalny.

Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny kominek i go zakupimy, powinniśmy zastanowić się, do czego będzie nam on służył.

Niektórzy chcą umieścić kominek w domu, gdyż zawsze o nim marzyli. Chcą delektować się odgłosem spalanego drewna i wydobywanych iskier, chcą czuć zapach drewna, który rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Dla takich osób najodpowiedniejszy będzie kominek otwarty, jednak nie możemy liczyć na skuteczne ogrzanie pomieszczenia oraz długotrwałość spalania określonej dawki paliwa.

Co innego, jeśli kominek jest kominkiem zamkniętym, czyli z tzw. wkładem kominkowym, który najczęściej wykonywany jest w taki sposób, by był możliwie szczelny. W ten sposób spalania drewna powietrze bardziej intensywnie się ogrzewa dzięki przepływowi wokół ożebrowanej zewnętrznej strony wkładu kominkowego. Mniejsza ilość powietrza przepływającego przez kominek oznacza mniejsze straty ciepła i wyższą sprawność spalania.

Jeśli zaś kominek miałby być podstawowym źródłem ciepła dla domu, warto rozważyć kominek z płaszczem, który można podłączyć do tradycyjnej, wodnej instalacji centralnego ogrzewania.

Wpis przypisany do kategorii: Rynek kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*